Janeček se stížností na volby neuspěl. Soud ji definitivně zamítnul

Matematik a kandidát na prezidenta Karel Janeček (Karel Janeček / se souhlasem)

Matematik a kandidát na prezidenta Karel Janeček | FOTO: Karel Janeček / se souhlasem

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost podnikatele Karla Janečka, jenž se domáhal vyslovení neplatnosti zvolení Petra Pavla prezidentem a žádal opakování voleb proto, že ministerstvo vnitra kvůli nedostatku platných podpisů neumožnilo Janečkovu kandidaturu. Zastání nenašel ani před soudy. Tvrdil, že to hrubě ovlivnilo výsledek voleb. Aktuální rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce

Soud se vypořádal se stížností stručným usnesením. Připomněl, že vadami registračního procesu se po volbách už nezabývá a že Janeček své argumenty uplatnil neúspěšně už před hlasováním, a to jak u NSS, tak u Ústavního soudu.

Karel Janeček (Profimedia)

„Současný návrh je tak fakticky jeho snahou zvrátit pravomocné usnesení potvrzující jeho nezaregistrování, které obstálo i v přezkumu před Ústavním soudem,“ stojí v rozhodnutí.

„Navrhovatel nemůže v řízení o vyslovení neplatnosti volby prezidenta úspěšně uplatnit argumentaci ohledně svého ‚nevpuštění‘ do prezidentské volby,“ uvedli soudci specializovaného volebního senátu s odkazem na dlouhodobou judikaturu.

Podnikatel a matematik loni vnitru předložil na podporu své kandidatury přes 73 000 podpisů. Úřad při kontrole část vyřadil, a Janeček tak spadl pod zákonem stanovenou hranici 50 000 podpisů, vyžadovaných pro takzvané občanské kandidáty na prezidenta. Rozhodnutí napadl u NSS, který sice některé podpisy vrátil do hry, i tak ale Janeček těsně stanovenou hranici nezdolal – na rozdíl od Karla Diviše, kterému soud kandidaturu nakonec za podobných okolností umožnil.

Přestože podnikatel uznal, že mezi odmítnutými podpisy byly samozřejmě i takové, které nebylo možné ztotožnit, fakt, že ministerstvo nepřijalo jeho vlastní podpis, ho prý přesvědčil o tom, že chybovost na straně ministerstva vnitra může být zásadní. Potvrdil, že byl vyřazen na základě čísla občanského průkazu.

Svůj podpisový arch zveřejnil na sociálních sítích společně se záznamem ministerstva o neuznání údaje na řádku dva a občanským průkazem. „Je to přímo skvělá symbolika toho, že politický systém v naší zemi se bojí spravedlivosti a svobody,“ vyjádřil se k situaci Janeček v komentáři pod příspěvkem.

Následně se Janeček obracel také na Ústavní soud. Ten ale jeho stížnost zamítl. „Fakt, že mé vyřazení bylo neoprávněné, jsme dokázali dvěma nezávislými důkazy! Byl jsem proto překvapen a šokován přístupem Ústavního soudu, který kauzu odignoroval. Toto nespravedlivé jednání nemohu nechat bez odezvy,“ uvedl Janeček počátkem února na facebooku. Další stížnost k NSS označil za první krok k tomu, aby se později mohl situací zabývat evropský soud.

Voleb prezidenta se nakonec účastnilo devět kandidátů, ve druhém kole s výrazným náskokem porazil bývalý představitel armády a NATO Petr Pavel expremiéra a předsedu ANO Andreje Babiše. NSS následně obdržel stovky volebních stížností, jimiž se postupně zabývá, všechny by měl vyřídit do 22. února.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články