Janeček zuří. Ministerstvo neuznalo jeho vlastní podpis, problém je v čísle občanky

Karel Janeček (ČTK)

Karel Janeček | FOTO: ČTK

Vyřazený kandidát na post českého prezidenta Karel Janeček se ve středu odvolal u Nejvyššího správního soudu v Brně. Požaduje přezkoumání postupu ministerstva vnitra při kontrole jeho podpisových archů pro nadcházející volby. Mezi 26 tisíci podpisy, které resort vyhodnotil jako neplatné, byl i podpis samotného Janečka. Ten měl nejasně uvézt číslo svého občanského průkazu. Lidé na sociálních sítích nyní spekulují, kde a ve kterém čísle mohl udělat chybu.

„Při úterním nahlédnutí do archů s vyřazenými podpisy jsme dospěli ke zjištění, že přezkum výsledků ministerstva vnitra je na místě. Víme s jistotou, že mnohé podpisy byly vyřazeny neoprávněně. Je velmi vtipné, že jedním z neuznaných podpisů je můj vlastní! To je přímo skvělá symbolika toho, že politický systém v naší zemi se bojí spravedlivosti a svobody,“ okomentoval své odvolání.

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Přestože podnikatel uznal, že mezi odmítnutými podpisy byly samozřejmě i takové, které nebylo možné ztotožnit, fakt, že ministerstvo nepřijalo jeho vlastní podpis, ho prý přesvědčil o tom, že chybovost na straně ministerstva vnitra může být zásadní. Potvrdil, že byl vyřazen na základě čísla občanského průkazu.

Svůj podpisový arch zveřejnil na sociálních sítích společně se záznamem ministerstva o neuznání údaje na řádku dva a občanským průkazem. „Je to přímo skvělá symbolika toho, že politický systém v naší zemi se bojí spravedlivosti a svobody,“ vyjádřil se k situaci Janeček v komentáři pod příspěvkem.

Lidé nyní spekulují, zda kandidát opravdu udělal chybu ve vlastním podpisovém archu v čísle průkazu, napsal ho nečitelně, nebo došlo k pochybení na straně ministerstva. Nejčastěji se v komentářích objevují dohady o nečitelnosti první číslovky, u které není jasné, zda se jedná o jedničku nebo dvojku.

Karel Janeček se odvolává na volební zákon, který udává, že při kontrole, konkrétně při manuálním ztotožňování, mají pověřené osoby povinnost udělat maximum možného ve prospěch kandidáta. „Což se v mém případě nestalo,“ dodal. Navíc má být podle něj rozhodujícím údajem datum narození. Definitivní verdikt má být zveřejněn 14. prosince.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články