Janek Kroupa: Forejta nahrál kriminálník, který dostal 6 let za loupežné přepadení

Česká televize

Investigativní reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa | FOTO: Česká televize

Český rozhlas přinesl nové informace o tom, kdo zkompromitoval nedůstojnou videonahrávkou ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta, který se v úterý raději vzdal svého místa na Hradě. Prý z osobních a zdravotních důvodů, čemuž se samozřejmě nelze za daných okolností ani trochu divit. Jeho žádosti bylo vyhověno a Forejt na Hradě skončí ke konci roku.

archiv

Média nejprve spekulovala o tom, že za jeho odchodem stojí četné pracovní přešlapy. Záhy se ale na veřejnost dostala informace o kompromitujícím videu, na němž polonahý Forejt šňupe bílý prášek. Kdo nahrávku pořídil a proč? Zatím je o trochu jasněji jen o tom prvním, přičemž lze předpokládat, že video si někdo objednal.

Vývoj této mimořádně odporné vyděračské a práskačské kauzy bude nejspíš podobný, jako tomu v takových případech bývá v Rusku: Najde a usvědčí se nanejvýš vykonavatel, zpravidla nějaký najatý kriminálník, ale nikoli objednavatelé, což jsou lidé z úplně jiných společenských kruhů. V Rusku se ovšem takové případy týkají většinou nájemných vražd, u nás zatím jen kompromitujících videí (udání, nezákonně pořízených odposlechů, nahrávek, úniků z policejních spisů apod.).

Redakce českých médií obcházeli před Forejtovým odchodem z funkce dva muži, kteří nabízeli za úplatu kompromitující nahrávku hradního ceremoniáře. Tu od nich nakonec koupil server Hlídací pes, předtím ale muži kontaktovali také investigativního reportéra Českého rozhlasu Janka Kroupu.

„Na e-mail se mi ozval prostředník, který se představil a nahrávky nám nabízel,“ říká Kroupa. Muži chtěli nejdříve sjednat schůzku, na které plánovali materiály prodat. Janek Kroupa ale obojí odmítl a začal zjišťovat, co jsou tito muži zač.

Archiv F24

„Muž, který sem mi ozval, byl jen prostředník. Jeho jméno ale Český rozhlas zná. V minulosti strávil šest let ve vězení za loupežné přepadení. Je to člověk, který je podle všeho buď skrytým, nebo přímým vlastníkem eskort servisu, který pravděpodobně dodával prostituty, kteří jsou na nahrávkách. A pravděpodobně dodával i drogy,“ líčí Kroupa zákulisí obchodu s kompromitující nahrávkou.

Důvodem, proč muži za intimní nahrávky požadovali peníze, byla podle jejich tvrzení snaha smazat Forejtův dluh. Muž tvrdil, že šéf hradního protokolu si u něj objednal služby, za které ale nezaplatil. „Tvrdil, že ty nahrávky zveřejňuje kvůli tomu, že má existovat jakýsi dluh na straně pana Forejta. Oni si prý chtějí ten dluh prodejem nahrávek kompenzovat,“ popisuje Kroupa. „Dluží za ty sr***y, co dělá, za to dluží peníze. Ale já vám k tomu víc říkat nemůžu,“ cituje Kroupa jednoho z vyděračů.

Reportér Českého rozhlasu upozornil dotyčného muže na to, že se jedná o vydírání. Ten se ohradil s tím, že jen chce, aby se veřejnost dozvěděla pravdu.

„Jestli si to někdo vezme a nechá si to v šuplíku proti Forejtovi, tak je mi to úplně jedno. Hlavní je, že bude zaplacen dluh, co způsobil. Forejt si to zaplatí tím, že na něj je ta nahrávka. Když nechce zaplatit sám, co dluží, tak se to zaplatí tímhle,“ dodal podle Janka Kroupy jeden z vyděračů.

Ten mu poté popsal, že nahrávka údajně vznikla u Forejta v bytě v Praze 5, kam si pozval společnost. Šéf hradního protokolu o nahrávání nevěděl. „Když tam všichni šli, tak se museli svléknout a nechat telefony na jedné hromadě v předsíni. On šel telefonovat přítelkyni, měl telefon v kapse, ale je to výborně natočené, v krásné kvalitě,“ popsal vyděrač.

Muži, kteří video nabízeli, reportérovi Českého rozhlasu tvrdili, že se nejprve obrátili na zaměstnance Pražského hradu. Těm chtěli video nabídnout s tím, že bude následně sloužit jako kompromitující materiál. Jestli se jim to podařilo, není v tuto chvíli jasné. Server Neovlivní.cz uvedl, že muži po lidech z prezidentské kanceláře požadovali peníze.

Mluvčí prezidentské kanceláře a prezidenta Zemana Jiří Ovčáček odmítá komentovat, zda Hrad o intimní nahrávce věděl. A nesdělil ani, jestli úřad hlavy státu v této záležitosti podnikl nějaké kroky. „Estebáckými záležitostmi, která prezentují média, se nehodlám zabývat,“ napsal Ovčáček Českému rozhlasu.

Dobře informovaný zdroj z okolí prezidenta Zemana ale připustil, že Hrad o existenci nahrávky věděl z neoficiálních informací. Nabídku na koupi videa ale údajně nedostal. Sám Forejt své zaměstnavatele před existencí kompromitujícího materiálu nevaroval. Koncem minulého týdne se měla na Hrad dostat informace o blížícím se zveřejnění videa, a proto byl v pátek 2. prosince Forejtovi zakázán vstup do areálu Pražského hradu.

Podle serveru Hlídacípes.org vznikla série devíti videí u Forejta v bytě v Praze 5. Záběry měl skrytě pořídit jeden člověk, který zároveň zaznamenal i detaily jako kreditní kartu s Forejtovým jménem nebo jeho pečetní prsten hradního ceremoniáře.

Sám Forejt od minulého týdne nezvedá telefon a nereagoval ani na textové zprávy, které mu poslal zpravodajský web Českého rozhlasu. Podle informací z Hradu je nyní Forejt nemocný.

Nabídka na kompromitující video se v českých redakcích objevila již zhruba před třemi měsíci. Dva muži nahrávku podle serveru Neovlivní.cz nejprve nabízeli za 2,5 milionu korun. Když je několik redakcí odmítlo s tím, že nelze ověřit pravost záběrů, muži cenu snížili.

Jeden z nich sdělil reportérovi Českého rozhlasu, že video chtěli prodat i televizi. „Nově se to nabízelo za 250 tisíc, pak jsme se sešli s Echem,“ říká Janek Kroupa. Server Echo24.cz tuto informaci v pondělí potvrdil a uvedl, že redakce měla možnost část nahrávky dokonce vidět. Podobnou nabídku dali muži podle jejich tvrzení také vydavatelství Mafra či deníku Blesk.

Český rozhlas se rozhodl videonahrávku nekoupit, přestože cena tehdy činila už jen 70 tisíc.

Nabídka se zároveň měla dostat i do zahraničí. „On to teď zkouší na vlastní pěst nabídnout na Slovensku za 4000 eur,“ popsal jeden z prodávajících mužů kroky svého kolegy.

Nahrávku nakonec koupil server Hlídacípes.org. Ten se celé video rozhodl nezveřejnit, nicméně publikoval několik printscreenů. Z nich je patrné, že člověk, který se podobá Jindřichu Forejtovi, šňupe z knihy bílý prášek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner