Janu Kellerovi se ulevilo, že u nás nejsou američtí vojáci. To by ohrozilo naši svobodu

Jan Keller. (ČT)

Jan Keller. | FOTO: ČT

Jan Keller, sociolog a komentátor, předvedl půvabný myšlenkový oblouk. Dospěl k tomu, že zahnívající Západ může snad ještě zachránit Donald Trump a s ním spojení konzervativci. Hlavní ale je, že u nás nejsou američtí vojáci, to by bylo pro naši svobodu ohrožující.

„Ve své nominační řeči na sjezdu republikánů Donald Trump naléhavě varoval před definitivním převzetím moci radikální levicí a před výprodejem Ameriky do rukou Číňanů. Pokusme se brát slova amerického prezidenta vážně. Tím spíše, že jeho obavy sdílí řada konzervativně orientovaných lidí.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

To je roztomilé. Proč by se měl normální člověk „pokusit brát vážně“ cokoli, co vykládá Donald Trump. To bychom pořád museli sledovat, jestli během 24 hodin náhodou Trump nezačal tvrdit opak. Také ta „řada konzervativně orientovaných lidí“ by stála za bližší pohled. Abychom tam náhodou neodhalili všelijaké think-tanky, které hlásají „realistický postoj“ k vládě kremelské junty. Pokud je to ale výzva k nějaké intelektuální hře, můžeme to zkusit. Pro jednou se nic nestane.

Keller tedy píše, jak to v Americe může dopadnout: „K moci se dostanou lidé, kteří jsou posedlí absolutním rovnostářstvím, opovrhují dějinami své vlastní země, kácejí sochy těch, kdo bojovali za svobodu, a chtějí převychovat člověka v tvora, který nevidí rozdíly mezi muži a ženami… Můžeme se přít o to, nakolik Donald Trump ve snaze o své znovuzvolení přehání dramatičnost situace. Po listopadových volbách uvidíme. Předběžná opatrnost však velí nebrat jakákoliv varování na lehkou váhu. Prozatím si můžeme oddychnout, že u nás neuspěli politici ODS, kteří se dožadovali amerických vojenských základen na našem území. Mít zde ozbrojený předvoj kulturní revoluce, to by jistě nebylo žádné terno. Ale můžeme toho pro demokracii udělat ještě více. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se pochlubil, jaké částky jeho ministerstvo věnuje silám usilujícím o získání svobody v Bělorusku. Ještě lepší by bylo, kdyby neméně štědře finančně podpořil ty síly ve Spojených státech, které usilují o zachování svobody v USA.“

Pokud bylo smyslem článku pohnout ministerstvo zahraničí, aby přispělo na volební kampaň Donalda Trumpa, nejspíš z toho nic nebude. Keller ale sotva něco takového očekává. Spíše chce ukázat, že Spojené státy jsou v rozkladu, Donald Trump je pořád ještě ten nejlepší, na Bělorusko se máme vykašlat a američtí vojáci u nás by byli jen hrozba pro naši vlastní svobodu. Trollfabrika v Sankt Petěrburgu, ministr Lavrov, Sputnik a agentura TASS by v podstatě říkali to samé. V závěsu samozřejmě všechny wlastenské weby, které se honosí tím, jak jim nikdo neříká, co si mají myslet, jak jsou bez cenzury a nelžou jako „mainstream“.

Je to hezká otočka. Levicový myslitel Keller je najednou na straně trumpovských „konzervativců“. Ale svou logiku to má. Je to jako podle nějaké příručky pro dezinformátory. Všechno argumentačně rozpatlat, být shovívavý k autokratům a diktátorům (pokud jsou z Moskvy a Pekingu), nasadit staré osvědčené „vy zase bijete černochy“ (Katalánce, žluté vesty), zatáhnout do toho vliv velkých peněz (pokud si je nějaký západní „konzervativec“ a geopolitický realista náhodou neopatřuje z Ruska a Číny), pečlivě se starat o nevměšování (ze strany Západu). Výsledkem je agitace jak z dob husákovského Rudého práva. Cíl má taky stejný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články