Zatímco parta prospěchářů kolem Pražského hradu i nadále drží tzv. strategické partnerství s Čínou, japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura představil první skupinu japonských firem, jimž stát pomůže přemístit výrobu z Číny do jihovýchodní Asie nebo Japonska. Zemi jde o soběstačnost ve výrobě ochranných pomůcek a dalších produktů.
Sedmaosmdesáti firmám stát pro tento účel poskytne celkem 70 miliard jenů (653 milionů dolarů), aby přemístily výrobní linky a snížily tak závislost Japonska na nevyzpytatelném komunistickém sousedovi. Na nových působištích mají mít firmy odolnější a pružnější dodavatelské řetězce, díky nimž země lépe pokryje i náhle zvýšenou potřebu ochranných pomůcek. Informoval o tom server Nikkei.
Třicet z těchto firem přemístí výrobu do jihovýchodní Asie – včetně firmy Hoya, která vyrábí součástky pevných disků, a zamíří do Vietnamu a Laosu. Sumitomo Rubber Industries bude vyrábět nitrilové gumové rukavice v Malajsii a Shin-Etsu Chemical přemístí výrobu neodymových magnetů do Vietnamu. Dalších 57 projektů pak zamíří do Japonska.
Výrobce domácích potřeb Iris Ohyama momentálně produkuje obličejové masky v čínském přístavním městě Ta-lien v provincii Liao-ning z netkané textilie a dalších základních materiálů od čínských firem. Díky subvencím tato společnost začne vyrábět obličejové masky ve vlastní továrně v Kakudě na severu Japonska. Veškeré materiály zhotoví místní výrobci nezávisle na dodavatelích ze zámoří.
Podporu na přemístění produkce z Číny dostane i výrobce hygienických potřeb Saraya, stejně jako výrobci leteckých součástek, autodílů, hnojiv, léčiv a dalších významných produktů, včetně značek Sharp, Shionogi, Terumo a Kaneka.
Japonská vláda vyčlenila 220 miliard jenů (v přepočtu téměř 48 miliard korun) na program podpory, jehož cílem je motivovat firmy, aby přemisťovaly výrobu do Japonska. Menší část prostředků z tohoto programu pak má podpořit diverzifikaci oblastí produkce z Číny do jihovýchodní Asie.
Zkraje pandemie koronaviru mělo Japonsko nedostatek ochranných pomůcek, zejména masek, jejichž velká část se vyrábí v Číně.