Japonsko stěhuje své firmy z Číny. Přesídlit zatím pomůže 87 provozům

Čínská despocie s osvědčeným zastrašováním po letech narazila (oscartian547 on Foter.com)

Čínská despocie s osvědčeným zastrašováním po letech narazila | FOTO: oscartian547 on Foter.com

Zatímco parta prospěchářů kolem Pražského hradu i nadále drží tzv. strategické partnerství s Čínou, japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura představil první skupinu japonských firem, jimž stát pomůže přemístit výrobu z Číny do jihovýchodní Asie nebo Japonska. Zemi jde o soběstačnost ve výrobě ochranných pomůcek a dalších produktů. 

Sedmaosmdesáti firmám stát pro tento účel poskytne celkem 70 miliard jenů (653 milionů dolarů), aby přemístily výrobní linky a snížily tak závislost Japonska na nevyzpytatelném komunistickém sousedovi. Na nových působištích mají mít firmy odolnější a pružnější dodavatelské řetězce, díky nimž země lépe pokryje i náhle zvýšenou potřebu ochranných pomůcek. Informoval o tom server Nikkei.

Třicet z těchto firem přemístí výrobu do jihovýchodní Asie – včetně firmy Hoya, která vyrábí součástky pevných disků, a zamíří do Vietnamu a Laosu. Sumitomo Rubber Industries bude vyrábět nitrilové gumové rukavice v Malajsii a Shin-Etsu Chemical přemístí výrobu neodymových magnetů do Vietnamu. Dalších 57 projektů pak zamíří do Japonska.

Výrobce domácích potřeb Iris Ohyama momentálně produkuje obličejové masky v čínském přístavním městě Ta-lien v provincii Liao-ning z netkané textilie a dalších základních materiálů od čínských firem. Díky subvencím tato společnost začne vyrábět obličejové masky ve vlastní továrně v Kakudě na severu Japonska. Veškeré materiály zhotoví místní výrobci nezávisle na dodavatelích ze zámoří.

Podporu na přemístění produkce z Číny dostane i výrobce hygienických potřeb Saraya, stejně jako výrobci leteckých součástek, autodílů, hnojiv, léčiv a dalších významných produktů, včetně značek Sharp, Shionogi, Terumo a Kaneka.

Japonská vláda vyčlenila 220 miliard jenů (v přepočtu téměř 48 miliard korun) na program podpory, jehož cílem je motivovat firmy, aby přemisťovaly výrobu do Japonska. Menší část prostředků z tohoto programu pak má podpořit diverzifikaci oblastí produkce z Číny do jihovýchodní Asie.

Zkraje pandemie koronaviru mělo Japonsko nedostatek ochranných pomůcek, zejména masek, jejichž velká část se vyrábí v Číně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]