Bývalý japonský premiér Šinzó Abe, kterého v pátek postřelil atentátník, zemřel. Informovaly o tom japonská státní televize NHK a agentura Kjódó, která se odvolává na zdroj z vládní Liberálnědemokratické strany. Abe byl přibližně v 11:30 místního času (03:30 SELČ) postřelen během politické kampaně v prefektuře Nara na západě Japonska. Politik krvácel a zkolaboval, byl převezen do nemocnice, kde později svým zraněním podlehl.
Abe byl napaden před nedělními volbami do horní komory parlamentu. „Je to barbarský čin uprostřed volební kampaně, která je základem demokracie, a je naprosto neodpustitelný,“ prohlásil současný japonský premiér Fumio Kišida. Abeho označil za svého bývalého politického mentora, jehož byl v letech 2012 až 2017 ministrem zahraničí.
Motiv muže podezřelého z činu není jasný, uvedl premiér. Podezřelý řekl policii, že nebyl s expremiérem spokojený a chtěl ho zabít, uvedla o chvilku později státní televize NHK s odvoláním na své zdroje. Podle japonských médií na Abeho zaútočil bývalý člen námořních sil sebeobrany Tecuja Jamagami. Muž žije v prefektuře Nara a k útoku zřejmě použil podomácku vyrobenou zbraň.
🇯🇵 High quality footage of the former Prime Minister of Japan, Shinzo Abe, being shot at from behind with an improvised double barreled shotgun. pic.twitter.com/5hAguOc8fo
— Brian X- Veterans for the Constitution (@admiral747) July 8, 2022
Abe v pátek pronášel projev před nádražím, když se ozvaly dva výstřely. Na videu NHK je vidět, jak členové ochranky krátce poté srážejí na zem podezřelého muže. Na fotografii agentury Kjódó je vidět, jak Abe leží na ulici a na bílé košili má krev. Kolem něj se tísnili lidé, jeden z nich mu prováděl masáž srdce. Podle Reuters byl Abe postřelen na pravé straně krku a levé straně hrudníku.
Abe byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. V čele vlády stál v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020, kdy odstoupil. O měsíc dříve ohlásil, že kvůli zdravotnímu stavu hodlá podat demisi.
Útok odsoudilo mnoho světových politiků, včetně amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, australského premiéra Anthonyho Albanese či tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. „Naše myšlenky a modlitby jsou s ním, s jeho rodinou a s japonským lidem,“ řekl americký ministr zahraničí Blinken na zasedání skupiny G20 na indonéském ostrově Bali. „Je to velmi, velmi smutný okamžik. A čekáme na zprávy z Japonska,“ dodal.
„Jsem šokován odporným a zbabělým útokem na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho. Důrazně odsuzuji jakýkoli druh násilí, zejména politicky nebo ideologicky motivovaný. Modlím se za jeho zdraví a uzdravení,“ reagoval na útok premiér České republiky Petr Fiala (ODS).
Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že je naprosto zděšen a zarmoucen zprávou o „podlém útoku“ na japonského expremiéra. „V myšlenkách jsem s jeho rodinou a blízkými,“ napsal na twitteru.
Předseda Evropské rady Charles Michel označil Abeho za „skutečného přítele, pevného obránce mnohostranného řádu a demokratických hodnot“. „EU stojí v této těžké době po boku japonského lidu a Fumia Kišidy. Hlubokou soustrast jeho rodině,“ řekl Michel.
Před nedělními volbami do horní komory parlamentu pozastavila kampaň všechna hlavní politická uskupení, podle místních médií je o to požádala vládnoucí strana. Kišida na tiskové konferenci uvedl, že do Tokia svolal všechny členy vlády.