Japonský starosta se zakousl softbalistce do zlaté medaile. Sportovkyně teď dostane novou

Ilustrační foto. (ČTK)

Ilustrační foto. | FOTO: ČTK

Zlatá olympijská medailistka dostane novou medaili, protože starosta jejího rodného města kousl do té původní. Událost vzbudila v Japonsku značnou pozornost.

Takaši Kawamura, starosta japonského města Nagoja, vyvolal na internetu značné emoce, když si na oslavě sundal roušku a zakousl se do medaile softbalistky Miu Goto. Snesly se na něj výtky kvůli ignorování omezení ohledně covidu-19 a kvůli „nedostatku respektu“, píše BBC.com.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Olympijští činitelé nyní uvedli, že softbalistce medaili vymění za novou. Starosta se omluvil a řekl, že zaplatí náhradu. K incidentu došlo minulý týden na slavnostním ceremoniálu na oslavu vítězství Japonska nad USA ve finále softbalu žen. Přispěvatelé na sociálních sítích tvrdili, že čin byl nehygienický a vůči sportovkyni nezdvořilý.

„Kromě toho, že projevil nedostatek úcty ke sportovcům, do ní kousl i přesto, že si (sportovci) při medailových ceremoniálech nasazují medaile sami sobě nebo vzájemně mezi spoluhráči, a to v rámci prevence infekce. Je mi líto, ale nechápu to,“ napsal na twitteru japonský stříbrný šermíř Yuki Ota. Dokonce i Toyota, majitel týmu, za který sportovkyně Goto hraje, toto gesto odsoudila a označila ho za „nevhodné“ a „velmi politováníhodné“.

Dvaasedmdesátiletý starosta se později za své jednání, které údajně vyvolalo více než 7 000 stížností u městských úřadů, omluvil. „Zapomněl jsem na své postavení starosty Nagoje a jednal jsem krajně nevhodným způsobem,“ řekl a dodal, že chce zaplatit náhradní medaili. Náhrada byla již dohodnuta mezi Mezinárodním olympijským výborem a sportovkyní. Náklady prý uhradí mezinárodní olympijský výbor.

Pokud jde o kousání do medaile, bývá to na hrách zvykem, ale dělávají to sami vítězové. Organizátoři olympijských her v Tokiu 2020 se minulý týden snažili incident zlehčit, když na twitteru napsali, že chtějí „oficiálně potvrdit“ že medaile z her v Tokiu „nejsou jedlé“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]