Jaroslav Bašta z SPD se zase ozval. Bojí se gestapa, prý ho zřídí Vít Rakušan

Jaroslav Bašta (ČTK/Říhová Michaela)

Jaroslav Bašta | FOTO: ČTK/Říhová Michaela

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan to odhadl zcela přesně. Jak se píchlo do hnízda prokremelských vos, tvorečkové vylétli a začali se rojit a bzučet. Europoslanec Jaroslav Bašta z SPD se k bzučení roje udatně přidal, protože u něčeho takového přece nesmí chybět.

Na vskutku vydařeném webu Prvnizpravy.cz, který je přímo čítankou tvorby českých putinčíků, cituje Bašta 17. července onen výrok ministra Rakušana, který vzbudil u někoho takové pobouření:

(Týdeník FORUM)

„S bojem proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě to myslíme vážně. Jsem rád, že policie připravila vznik nové elitní jednotky, která se těmhle velmi aktuálním hrozbám bude naplno věnovat. Což se nebude líbit extremistům, teroristům a různým proruským švábům, na které si právě tahle jednotka bude chtít posvítit. Vznik jednotky je výsledkem dvouleté práce policistů a státních zástupců v rámci skupiny REFORMA,“ prohlásil ministr vnitra.

Bašta píše: „Ponechám stranou logickou otázku, která několikrát zazněla: ‚Jaká je právní definice proruského švába?‘“ Jak je vidět, stranou ji neponechal a vrazil ji hned na začátek. Ministr to ovšem nepoužil v žádném právním dokumentu a jen zmínil označení pro určitý typ lidí, kteří více či méně skrytě zastávají názory kremelské propagandy, omlouvají řádění moskevského režimu, šíří ruské dezinformační mlhy. K takovým patří třeba pan Bašta, takže nemusí dlouho bádat a může se do zrcadla podívat sám na sebe. Mlžil kolem novičoku a Vrbětic, vykládá pohádky o „vládě globalistů“, kterým vyhovuje válka na Ukrajině, zprávu BIS o proruských aktivitách u nás srovnával se zprávami StB o ideologických nepřátelích. Okázale se divil, že se někomu nezdá, že by se Rusko mělo podílet na vyšetřování svých vlastních zločinů, třeba sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou.

Zpět k tomu výroku ministra Rakušana. Bašta se chce „věnovat praktickým důsledkům vzniku nového policejního útvaru“. „Ten bude pracovat v utajení a používat stejné metody, jaké mají k dispozici zpravodajské služby. Přitom bude plnit politické zadání, takže z vyjádření ministra vnitra pro mne vyplývá, že po třiceti dvou letech se u nás znovu začíná obnovovat institut politické policie. S tou máme historické zkušenosti, mezi lety 1939–1945 se jmenovala Geheime Staatspolizei (gestapo), od roku 1948 do února 1990 štafetu převzala Státní bezpečnost (StB). Zneužití institucí tohoto typu je notoricky známé.“

Pak má Bašta obavy o občanské svobody: „V tomto týdnu v krátké zprávě policie o nedělní demonstraci zaznělo, co může být napříště považováno za projev extremismu – volání po ukončení války na Ukrajině, protesty proti dodávkám zbraní tamtéž a zřejmě i požadavek demise Fialovy vlády. Zdá se, že nový Rakušanův policejní útvar bude mít spoustu práce už tento podzim.“

()

Tak doufejme, že hodně práce mít bude a dovede ji ke zdárnému konci. Stát na straně zločinného putinovského režimu, který vede nevyhlášenou válku, vraždí, mučí a deportuje civilisty, krade a ničí majetek, lže a podvrací vlády cizích zemích, je dost na pováženou. V SPD – útvaru vůdcovského typu – by si měli dát pozor. To, co tam provozují, by se do řeči práva dalo docela snadno převést.

Pak se pan Bašta chytá hodně prohnilého stébla, když píše: „Pan Vít Rakušan není jen ministr vnitra a místopředseda vlády, ale především předseda hnutí STAN. O něm ve sněmovně řekl bývalý premiér Andrej Babiš: ‚Vládní hnutí STAN je strana organizovaného zločinu, korupci má v genech.‘ S ohledem na to, co všechno vychází najevo v řízených únicích z policejních spisů zmíněné kauzy, asi není daleko od pravdy.“

Teď by nám měl Jaroslav Bašta, když tak baží po právních pojmech, vysvětlit, co je to „korupce v genech“. Zábavné je, že cituje obžalovaného Babiše, šéfa dalšího útvaru vůdcovského typu, v jehož řadách se to zvláštními kšeftíčky jen hemží.

Gestapácké metody provozuje současné putinovské Rusko. A politické útvary vůdcovského typu patří do dob fašismu, nacismu, stalinismu a putinismu. Vůdce je tam vždycky jen jeden a k ruce má všelijaké poskoky. Dělat poskoka jednomu vůdci v cizině a jednomu doma, k tomu už musí mít někdo skutečně silnou motivaci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]