Jaroslav Foldyna poplival vedení ČSSD, mezitím pokukuje ke Klausům do kuchyně

Foldyna na akci Putinových Nočních vlků. Má hodně barevných lízátek. (Pavel Hofman)

Foldyna na akci Putinových Nočních vlků. Má hodně barevných lízátek. | FOTO: Pavel Hofman

Po volebním debaklu sociálních demokratů v evropských volbách se opět projevil proruský poslanec Jaroslav Foldyna. Podle něj se ČSSD odklonila od svých původních voličů a bývalí podporovatelé ji tak začali nenávidět.

Při hodnocení nezapomněl vytáhnout ani téma migrace. Vedení sociálních demokratů zkritizoval za to, že schvalovali trestní stíhaní těch, kteří psali nenávistné komentáře na sociální sítě. Podle Foldyny to totiž byli jejich tradiční voliči, kterých se to dotklo.

Otázkou tak zůstává, zda bývalí voliči ČSSD jsou opravdu lidé, kteří schvalují vraždy nevinných lidí, jak se ukázalo po teroristických útocích na Srí Lance. Předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček tehdy dal správně jasný vzkaz všem, kteří se ze střelby v mešitách otevřeně radovali. „Policie ČR se od včerejška věnuje všem aktivitám, pečlivě je prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení,“ napsal v březnu na Twitteru.

Za podporu a propagaci terorismu nakonec opravdu policisté jednoho člověka obvinili, tomu teď hrozí pět až patnáct let vězení. Vyšetřovatelé vedou trestní řízení ještě kvůli dalším čtyřem příspěvkům, které se týkaly březnových útoků.

Foldyna podobně odporné komentáře zlehčuje. Podle něj jsou jejich autoři neprávem označováni jako xenofobové, nacionalisté a extremisté. V případě bývalého boxera Jaroslava Foldyny se však není čemu divit. Rád totiž navštěvuje akce SPD Tomia Okamury a koncerty kapely Ortel, kde se beztrestně hajluje. Naposledy se mezi okamurovci objevil na Václavském náměstí v dubnu letošního roku. Že uvažuje opustit řady ČSSD, teď poslanec přiznal v rozhovoru pro Deník N. Definitivně se má rozhodnout během nejbližších několika týdnů.

Bez stranické průkazky ale nejspíš politik dlouho nezůstane. Myšlenkově by se určitě hodil do fanklubu Tomia Okamury, „vlastenec“ Foldyna však pokukuje ještě jinam. Nevyloučil, že hodlá přejít do nově vznikající strany Václava Klause juniora. Zatím to vypadá, že se u Klausů v kuchyni nevaří nic dobrého. Minimálně pro někoho, komu nevoní urážky, extremismus, nacionalismus a ruský motorkářský gang, který podporuje Vladimira Putina a oslavuje komunistického vraha Stalina. Jak se v jedné straně snese extrémní pravičák s extrémním levičákem, ale jasné není.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]