Od Babiše byl tedy výběr Kněžínka náhradním řešením. Ovšem v žádném případě se nedá říct, že by to byl pro Babiše špatný výběr. Naopak.Kněžínek má pro funkci ministra spravedlnosti všechny předpoklady. A navíc má i zkušenosti s ochranou Andreje Babiše. Což premiér zjevně očekává i do budoucna vzhledem k tomu, že jemu a jeho rodině hrozí kvůli padesátimilionovému podvodu s dotací na farmu Čapí hnízdo soud a možná i vězení.
Kněžínek není politik, ale úředník. A na rozdíl od Malé je skutečně erudovaný právník. JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D. se narodil v roce 1979. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (2002), kde rovněž získal titul doktora práv (2004) a absolvoval doktorský studijní program (2009). Od roku 2007 pracuje na Úřadu vlády České republiky. V období od prosince 2012 do července 2013 byl náměstkem ministra a předsedy Legislativní rady vlády. Od roku 2015 do současnosti působil na pozici náměstka pro řízení Sekce Legislativní rady vlády.
V srpnu 2015 ho vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovala takzvaným prošetřovatelem při Úřadu vlády, tedy osobou, která měla vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů.
Na Kněžínka se tak mohli obracet se svými podněty i tzv. whistlebloweři. To jsou odvážní lidé, kteří ve státní správě upozorní na nekalé či dokonce trestné jednání šéfů či kolegů. Poslanci na posílení jejich role schválili dokonce zákon o ochraně oznamovatelů trestných činů.
A jeden takový případ, který Kněžínek před dvěma lety řešil, se týkal i kauzy Andreje Babiše a podvodu s čerpáním padesátimilionové dotace farmy Čapí hnízdo. Nutno předeslat, že Kněžínek v roce 2016 vyřešil případ ve prospěch Andreje Babiše, který tehdy zastával post ministra financí a místopředsedy Sobotkovy vlády.
O co v případu šlo?
Na Kněžínka se na jaře roku 2016 obrátili dva odvážní úředníci ministerstva financí: ředitelka odboru Martina Uhrinová a vedoucí oddělení Ladislav Janák. Oba pracovali v resortu jako specialisté na odhalování podvodů s evropskými dotacemi.
Uhrinová a Janák si stěžovali na ministra financí Andreje Babiše, na jeho náměstka Tomáše Vyhnánka a na referentku ministerstva Barboru Boschat. Odvážní úředníci totiž přišli na nestandardní jednání referentky Boschat. Ta v lednu 2016 pokoutně a tajně pro své šéfy (Vyhnánka a Babiše) vyzvídala v Bruselu informace o tom, jak Evropský úřad proti podvodům (OLAF) šetří podezřelou dotaci pro farmu Čapí hnízdo.
Uhrinová a Janák považovali nestandardní vyzvídání v Bruselu za závažné porušení pravidel. Na základě získaných informací mohla totiž referentka Boschat varovat svého šéfa Babiše (či jeho firmu Agrofert) o detailech kontroly evropské dotace, k níž se v lednu 2016 schylovalo. Agrofert tak mohl získat čas na případné zametení stop.
Uhrinová a Janák pak zjistili, že Boschat nejenže vyzvídala informace v Bruselu, ale zároveň bez řádného zaevidování s číslem jednacím zjišťovala, co je ke kauze Čapí hnízdo vedeno i v interních systémech ministerstva financí. Janák i Uhrinová proto chtěli, aby byla Boschat potrestána.
A když nepochodili u svých bezprostředních nadřízených, obrátili se na vládního prošetřovatele Jana Kněžínka. Avšak ten Babiše podržel. V dubnu 2016 smetl argumenty dvou odvážných úředníků ze stolu a oznámil, že „není příslušný“ prošetřit údajné nezákonné jednání náměstka Vyhnánka a referentky Boschat.
„Ryze hypoteticky, i kdyby zjišťované informace nakonec skutečně u Agrofertu skončily, není vládní prošetřovateli vůbec zřejmé, jaký prospěch by tím sám Agrofert či kdokoli jiný mohl získat, aby se dalo vůbec uvažovat o naplnění skutkové podstaty trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ napsal tehdy ve vyhodnocení Jan Kněžínek.
„Jelikož vládní prošetřovatel v postupu náměstka PhDr. Vyhnánka ani Ing. Boschat nespatřuje trestný čin, a to ani ve stadiu přípravy, ani porušení zákona o státní službě, je bezpředmětné se zabývat otázkou, jakou roli v jejich (legálním) postupu hrál ministr financí (Andrej Babiš),“ rozhodl Kněžínek.
Kněžínek tak Babiše a jeho přičinlivé spolupracovníky Vyhnánka a Boschat zachránil.
A jaký byl další vývoj a osud aktérů?
Ten, kdo se ozval a upozorňoval na machinace, měl na pracovišti „peklo“. Oba úředníci Uhrinová i Janák v resortu nakonec skončili.
A ten, kdo se nestandardního jednání dopouštěl, potíže neměl a ještě byl povýšen. Uhrinovou totiž v důležité pozici ředitelky odboru 69, pod který spadá agenda analýzy a hlášení nesrovnalostí při čerpání evropských dotací, vystřídala snaživá referentka Barbora Boschat. Tomáš Vyhnánek posílil a je stále náměstek na financích.
A Jan Kněžínek? Ten se zítra, pokud vláda dostane důvěru, stane Babišovým ministrem spravedlnosti. A možná bude zachraňovat Babiše i nadále…