Jaroslav Kubera: Kuřáci – vzorní daňoví poplatníci

(ods)

FOTO: ods

Boj o lepší výběr daní nabírá obrátky. Elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení a další opatření, která mají údajně přinést více peněz do státního rozpočtu. O to méně je pochopitelný boj proti více než milionu daňových poplatníků, kteří bez reptání, často podle MUDr. Králíkové s nasazením vlastního života, přispívají státnímu rozpočtu částkou přibližně 80 000 000 000 Kč ročně.

Místo, aby stát vytvořil těmto daňovým alespoň trochu slušné podmínky, aby se mohli věnovat svému koníčku, který státu snáší zlatá vejce, chystá se je vytlačit až na samý okraj společnosti.

Zákon, který bude v nejbližší době projednávat Sněmovna, je všechno jiné než to, jak je prezentován. Jedná se o výtrus Dobrotrusů, kteří nabyli dojmu, že byli nějakou vyšší mocí vybráni, aby ostatním určovali, jak mají jíst, co mají pít a kdy mohou jít nakupovat.

Zákon nezapomíná ani na pokutomanii, která se stala téměř epidemií a prorůstá jako rakovina napříč legislativou. O vymahatelnosti pokut lze přitom mít důvodné pochybnosti.

Zákon obsahuje i jedno kukaččí vejce – jmenuje se elektronická cigareta. Jedná se o přístroj, který krásně voní a vypouští pouze vodní páru. Postavit elektronickou cigaretu na roveň klasické cigaretě je samozřejmě absurdní. Jedná se pouze o způsob, jak dosáhnout schválení zákona tím, že předkladatel jako by ustoupí, a za to bude požadovat schválení zbytku zákona.

Protikuřácký zákon podobně jako zákon o provozu či školský zákon se stane semeništěm „zlepšovacích návrhů“ zákonodárců. Jeden už se objevil a má umožnit starostům menších obcí, aby rozhodovali, zda místní hospoda bude kuřácká, či nekuřácká.

Takový případ se už stal. Jeden z bývalých senátorů, který byl současně starostou menší obce a proslul výrokem, že se budu divit, až umřu o sedm let dřív, zakázal kouření na celém území obce. Starostou zůstal do nejbližšího jednání zastupitelstva, které ho odvolalo.

O osudu protikuřáckého zákona rozhodnou paradoxně zákonodárci – nekuřáci, kteří si uvědomí, že Dobrotrusi nedají pokoj a budou hledat další a další témata, například zákazy nezdravých jídel, omezení sledování televize, časový limit pro práci s chytrým telefonem, tabletem či počítačem. Vrcholným číslem bude daň z váhy (Brusel už ohlásil znepokojení nad nadváhou občanů EU a příslušné směrnice a nařízení se už nepochybně v hlavách evropských úředníků rodí.)

Spíše než zdraví by měl zvítězit zdravý rozum.

Mimochodem současná právní úprava je nejmodernější v Evropě, protože nestaví skupiny obyvatel proti sobě, ale je rozumným kompromisem.

Psáno pro Pravý břeh

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]