Dopis voličům, aby se později nedivili

Eric Drooker

Milý Miloši (nebo Otto, Aleno, Lenko, prostě jakkoli se jmenuješ),

vím, nezdá se to, ale v nadcházejícím roce se možná bude rozhodovat o tom, jak budeš volit po roce 2020. Píši ti, aby ses nedivil, protože by ses divit vlastně docela dobře mohl. Nezapomínej, že velbloud je kůň, který prošel parlamentem.

Budeš mít radost, protože z takových věcí míváš obvykle radost: strany budou mít mnohem více povinností. Například budou muset prásknout všechny své dodavatele a uvést, zda jsou, či nejsou členy strany. Úřad to asi nezkontroluje, protože informaci o členství ve straně má jen ta strana a její členové, ale běda, když se objeví nesrovnalosti. Lhůty jsou krátké. Pokuty velké. A nediv se, když to celé úřad nestihne. Vždyť máme okolo 200 politických stran a hnutí a jen dva měsíce na jejich kontrolu. Ale neboj se, stran bude pravděpodobně za pár let mnohem méně.

Děsí tě ze sna dárci politických stran? Jejich snaha ovlivnit a řídit právě stranu, která je tvým favoritem? Tak už se jich bát nemusíš. Ne že by zmizeli, ale už tě nebudou trápit. Tedy dokud to nepraskne, tak jako v roce 2010 u ČSSD – říkalo se tomu rozepisování darů.

Jo, existoval názor, že dárci jsou občané svobodně projevující svůj názor. Někteří dokonce tvrdili, že bys měl mít právo samostatně posoudit, zda mezi donátory jsou lumpové, či normální sponzoři. Ale to bys nezvládl, udělá to radši stát. Zákazem. Tedy limitem.

Mimochodem, pikantní je, že dárce je zavázán, pokud přispěje na kampaň, spolu s příspěvkem uvést také například datum svého narození. Nebudeš tomu věřit, ale odpovědná je za to strana, která nemá ani možnost chybějící údaje doplnit a zpřesnit identifikaci dárce. Trestem za neúplné údaje může být pokuta až do výše dvou milionů korun.

No a nakonec. Konečně! Konečně strany musí před volbami zveřejnit své dárce. Ale „šikovně“. Stačí tak prý učinit tři dny před termínem voleb, abys měl šanci přečíst si ten seznam jmen a novináři neměli zas tak moc času se v něm rochnit. Asi by bylo mnohem lepší, kdyby strany zveřejňovaly své dary ihned po jejich obdržení, což dnes dělá třeba TOP 09, ale to bychom nemohli nic vylepšovat, že?

O volební kampaně nakonec nepřijdeš. Budou začínat dnem vyhlášení termínu voleb. Takže ve vyúčtování nemusí být vlastně ani ty billboardy, které tě vždycky tak štvou. Dají se totiž nakoupit i rok dopředu. Ale zase na druhou stranu konečně přijdou ty limity. Mantra omezování, zastropování, která zatím nikdy nic nevyřešila. Ale naše limity jsou speciální – jsou výsledkem úvahy provedené „od stolu“.

Víš, jak jsi minulý rok věšel na svůj plot plachtu s podporou svého kandidáta? V příštím roce už nemusíš. Pardon, nesmíš. Zákon předpokládá, že kampaň je vedena pouze s vědomím politické strany prostřednictvím peněz na volebních účtech. Zapomeň tedy na možnost svobodného vyjádření názoru. Jaká sankce bude hrozit za namalování vlastního transparentu? A jaká sankce hrozí v případě uveřejnění nelegálního inzerátu, jako se to stalo v prezidentské kampani? To je složité.

Vím, už je to dlouhé, tak jen poslední poznámky, abys nezapomněl:

Jako nezávislý kandidát nikam nelez. Budeš na rozdíl od strany po volbách nucen odevzdat zbylé peníze na určitý veřejně prospěšný účel. Přestože jsi tyto prostředky získal vlastním úsilím a za jasně definovaným cílem, stát ti prostě tenhle majetek znárodní – pro dobro.

Naopak se ale můžeš třeba vzdělávat ve vybrané ideologii – stranické instituty na to dostaly peníze ze státní kasy. Stát tak poprvé posílá miliony korun mimo jiné na vzdělávání komunistů a šíření myšlenek marxismu-leninismu.

A navíc, budeš ze svých daní platit nový úřad. Dobrá zpráva je, že plat jeho předsedy sice nebude ten úplně nejvyšší, ale i tak sedm velmi vlivných úředníků, kteří mohou pozastavit stranám financování, tě na něco přijde. V tento okamžik asi na víc, než se původně předpokládalo. Víš, v našem státě si většina stran na kampaně půjčuje, takže úřad, který může pozdržet peníze od státu, bude mocnou skupinou lidí.

Milý Miloši, snad jsem ti vysvětlil, že volby po roce 2020 mohou být jiné než dnes. Myslíš, že tak přísné podmínky budou ovlivňovat výsledek? Ale kdeže. Vždyť to znáš z prezidentských voleb. Případné překročení limitu na kampaň bude zjištěno až po volbách, po jejich plném zúčtování. Kandidát maximálně dostane pokutu, ale neférový výsledek voleb se nezmění. Zůstane trpké konstatování, že vítěz nerespektoval zákonné podmínky.

Nezapomeň, prosím, že zda se příslušné zákony změní, můžeš ovlivnit sám, když řekneš, jestli tuhle změnu chceš, nebo ne. A kdyby to neklaplo, rozhodně do roku 2020 budeš moci ještě jednou volit. Třeba si na tohle psaní vzpomeneš a sám si umědomíš, co chceš.

Jaroslav Poláček
volební manažer TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner