S velmi vysokou pravděpodobností přijde holding Andreje Babiše Agrofert o zemědělské dotace z EU. Důvodem je střet zájmů premiéra a to, že Babiš jen hraje, že s holdingem není spojený, jak zřejmě uvádí i druhý audit EU. Tentokrát jde o peníze, které pobírá každý zemědělec, a jejich výše se počítá podle počtu chovaných zvířat a plochy polností, které zemědělec obhospodařuje. A protože Agrofert obhospodařuje největší zemědělskou plochu v ČR, jde o velké peníze. Podle dostupných údajů holding Agrofert takto získal v roce 2018 1,5 miliardy korun. Zisk celého konglomerátu firem přitom činil 1,7 miliardy před zdaněním.
Z jednoduchého propočtu tak vychází, že pokud Babiš přijde o dotace na plochu a chovaná zvířata, holding bude s hospodařením v podstatě na nule. A to navíc v době, kdy strmě roste jeho zadlužení. To se v roce 2018 pohybovalo okolo 44 miliard korun. Holding si v roce 2018 dále půjčoval od dalších bank, mimo jiné je zavázán Číňanům.
Jde přitom o dotace, ke kterým se Babiš dlouhodobě snaží dostat v co největší míře. Zmapovány jsou kauzy, kdy společnosti holdingu hospodaří (a čerpají dotace) na polích, která jim nepatří a nemají je v nájmu. Jde o pozemky státu i soukromé parcely.
Odebrání nárokových zemědělských dotací je skutečnou ranou pro skupinu společností Andreje Babiše. Ta stojí především na chemickém průmyslu a na zemědělství. Příjmy z chemického průmyslu jí trvale klesají. Ztráta dotací, které jsou dlouhodobou a pevnou součástí finančních plánů celé skupiny, tak může být skutečně fatální a v intezivní míře bude zajímat banky, které Agrofert úvěrují. Dá se navíc předpokládat, že Evropská unie k poobnému kroku přistoupí, protože si lze jen těžko představit, že by postupovala odlišně, než tomu bylo u předchozího auditu o střetu zájmů Andreje Babiše.