Jasná čísla. Bez zemědělských dotací bude Agrofert téměř na nule

Eric Drooker

S velmi vysokou pravděpodobností přijde holding Andreje Babiše Agrofert o zemědělské dotace z EU. Důvodem je střet zájmů premiéra a to, že Babiš jen hraje, že s holdingem není spojený, jak zřejmě uvádí i druhý audit EU. Tentokrát jde o peníze, které pobírá každý zemědělec, a jejich výše se počítá podle počtu chovaných zvířat a plochy polností, které zemědělec obhospodařuje. A protože Agrofert obhospodařuje největší zemědělskou plochu v ČR, jde o velké peníze. Podle dostupných údajů holding Agrofert takto získal v roce 2018 1,5 miliardy korun. Zisk celého konglomerátu firem přitom činil 1,7 miliardy před zdaněním.

Z jednoduchého propočtu tak vychází, že pokud Babiš přijde o dotace na plochu a chovaná zvířata, holding bude s hospodařením v podstatě na nule. A to navíc v době, kdy strmě roste jeho zadlužení. To se v roce 2018 pohybovalo okolo 44 miliard korun. Holding si v roce 2018 dále půjčoval od dalších bank, mimo jiné je zavázán Číňanům.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jde přitom o dotace, ke kterým se Babiš dlouhodobě snaží dostat v co největší míře. Zmapovány jsou kauzy, kdy společnosti holdingu hospodaří (a čerpají dotace) na polích, která jim nepatří a nemají je v nájmu. Jde o pozemky státu i soukromé parcely.

Odebrání nárokových zemědělských dotací je skutečnou ranou pro skupinu společností Andreje Babiše. Ta stojí především na chemickém průmyslu a na zemědělství. Příjmy z chemického průmyslu jí trvale klesají. Ztráta dotací, které jsou dlouhodobou a pevnou součástí finančních plánů celé skupiny, tak může být skutečně fatální a v intezivní míře bude zajímat banky, které Agrofert úvěrují. Dá se navíc předpokládat, že Evropská unie k poobnému kroku přistoupí, protože si lze jen těžko představit, že by postupovala odlišně, než tomu bylo u předchozího auditu o střetu zájmů Andreje Babiše.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]