Jasná čísla. Pomoc vázne. Podnikatelé požádali celkem o dvě miliardy, dostali 300 tisíc

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) | FOTO: ČTK

Pomoc podnikatelům ze strany státu vázne. To, na co si stěžují již řadu týdnů, nyní deníku FORUM 24 potvrdila i zástupkyně Ministerstva průmyslu a obchodu, které má pomoc podnikatelům vyplácet. Především v programu COVID gastro uzavřené provozovny byl zatím vyplacen jen nepatrný zlomek pomoci.

Žádost o pomoc v tomto programu poslalo 12 889 podnikatelů. Dohromady žádají o 2 073 126 041korun. V průměru tedy žádají o 160 tisíc korun. Jenže ministerstvo zatím schválilo jen zhruba třetinu žádostí. Vyplatilo pouhých 302 609 korun.

FORUM 24 (archiv)

„Schválení této podpory pro nás trvalo tři týdny. To ale není ten největší problém. Žádáme o pomoc také v programu COVID kultura a tam je vyřešení žádosti nekonečné. Podali jsme ji na přelomu listopadu a prosince a do této chvíle nic. Prý je žádost u posouzení ministra. Už několik týdnů,“ popsal pro FORUM 24 jeden z podnikatelů, který musí mít nyní své provozovny uzavřené. Kvůli obavám z kontrol si nepřeje zveřejnit své jméno, redakce ho však má k dispozici.

Má pravdu. Ani v programu COVID kultura nejsou zdaleka vyřešeny všechny žádosti. Ty mohli podnikatelé podávat do 22. prosince 2020. K poledni 8. února 2021 bylo v tomto programu podpořeno 245 subjektů ze 741 které o pomoc požádaly. Objem vyplacených peněz přesahuje 180 milionů korun, žádosti jsou však celkem za 499 milionů.

Program, který pro změnu ještě ministerstvo ani nerozjelo, se jmenuje COVID sport III. Ten má pomoci vlekařům a provozovatelům lyžařských areálů, které vláda zakázala provozovat. Program schválila v lednu a původně mělo vyplácení pomoci začít příští týden. Nezačne. „Výzvu k programu COVID Sport III Lyžařská střediska MPO vyhlásí zřejmě tento týden. A do týdne od zveřejnění by měl začít příjem žádostí,“ sdělila deníku FORUM 24 Miluše Trefancová z tiskového odboru Ministerstva průmyslu a obchodu.

Skiareál Pohoří u Malečova (FB Ski klub Pohoří u Malečova)

Právě vlekaři volají po pomoci již řadu týdnů. Své areály totiž musí udržovat, výdaje a ztráty jim tak neustále rostou. A vlekařům už dochází trpělivost. „Ministr Havlíček sliboval, že od 15. února bude jeho ministerstvo vyplácet náhrady vlekařům, ale zatím ani nevypsali podmínky této pomoci. Takže to opět nestihnou. Mezi vlekaři se otevřeně mluví o tom, že připravíme hromadnou žalobu,“ popsal pro FORUM 24 Tomáš Hübsch, jeden ze dvou provozovatelů malého lyžařského areálu Pohoří u Malečova, který se nachází v Českém středohoří.

Na otázku, zda ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček nezvážil rezigraci kvůli problémům se slíbenou pomocí podnikatelům, zástupkyně ministerstva neodpověděla.

Vyhlášené programy pomoci provázejí potíže od začátku. Příprava programů trvá dlouho, příjem žádostí kolabuje a i když si Karel Havlíček v médiích pochavaloval: „Jede to slušně“, tak realita byla taková, že se k systému nedalo i několik hodin připojit. Podnikatelé popisovali, jak do programu COVID gastro zaznamenávají údaje i dva dny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]