Jasná zpráva pro Hamáčka o konci jedné vakcíny na Slovensku. A taky o možném konci jedné strany v Česku

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová
 (ČTK)

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová | FOTO: ČTK

Dnes si už málokdo vzpomene na bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, který měl dát šanci ruské vakcíně Sputnik V. Tak znělo zadání prezidenta Miloše Zemana a se stejným cílem plánoval „legendární“ služební cestu do Moskvy vicepremiér Jan Hamáček. Arenberger se však vytratil po pár týdnech i se svými trapnými majetkovými (ne)přiznáními a politický zájem o vakcínu Sputnik V se rozplynul po kauze Vrbětice. Sputnik úplně nezmizel, dnes se jím začíná očkovat na Slovensku. A ostuda to bude ještě větší, než jakou zažil Hamáček. Nevěříte? Fakt je to možné.

Ještě v březnu vedl premiér Igor Matovič vládu protikorupční revoluce na Slovensku. Ve stejném čase slavnostně oznámil a dovezl vakcínu Sputnik V. Ta měla nabídnout zázrak v čase hrozivě rostoucích obětí pandemie (k dnešku jich je 12 400 – pozn. red.) a zachránit jeho politickou kariéru. Prvních 200 tisíc dávek vakcíny dorazilo na Slovensko začátkem března a Matovič avizoval, že očkovat Sputnikem se začne do dvou týdnů a celkem budou k dispozici dva miliony Sputniků, protože zájem o ruskou vakcínu mělo podle Matoviče údajně půlmilionu lidí.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Ten, který zradil Sputnik V

Jak to tedy celé dopadlo? Očkování Sputnikem se začíná nakonec po čtvrt roce, doslova pár hodin před expirací části březnových vakcín a už bez Matoviče jako premiéra. Kauza Sputnik byla poslední kapkou trpělivosti koaličních partnerů s jeho (ne)řízením pandemie a vládního kabinetu a Matovič musel abdikovat. Lepší osud nečeká ani samotný Sputnik V. Očekávaný frontální útok milovníků ruské vakcíny se nekoná, doteď se zaregistrovalo v čekárně na Sputnik pár tisíc lidí.

Jediným obhájcem vakcíny zůstal „nový“ ministr financí Matovič, který šokoval přiznáním, že se Sputnikem nakonec očkovat nedá, protože by s touto neregistrovanou vakcínou nemohl cestovat volně po zahraničí. Tím se kruh uzavřel. Navzdory tomu byl Sputnik V druhou nejdůvěryhodnější vakcínou v průzkumech veřejného mínění, i když to byl především jen sociologický snímek silných proruských emocí v části slovenské společnosti.

Máme rádi Rusko, ne však vakcíny

Aktuální počty čekatelů na Sputnik V jenom potvrzují, že masivní dezinformační kampaň proti očkování na Slovensku hravě překonává u většiny zatvrzelých odmítačů vakcín i většinovou iracionální slabost pro Putinovo Rusko. Očkování veřejně odmítají všichni lídři parlamentní opozice (Robert Fico, Peter Pellegrini a Marian Kotleba), vládní akce Sputnik tak měla být „geniálním“ tahem Matoviče, jak si naklonit na svou uvadající stranu některé „odmítače“ a sympatizanty opozice.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Nevyšlo to, ani nemohlo. Obecná nedůvěra lidí k vakcínám a nízké procento očkovaných totiž především a úzce souvisí s radikální ztrátou důvěryhodnosti rozhádaného a konflikty zmítaného vládního kabinetu na Slovensku.

Proč Hamáček (ne)musí litovat

Dovoz Sputniku z Moskvy měl být politickým zmrtvýchvstáním Jana Hamáčka a jeho ČSSD. Na rozdíl od Matoviče však Hamáček cestu do Moskvy nestihnul a dnes už ani litovat nemusí. Nepomohlo by mu to, protože Hamáčkův problém nespočívá v očkování, ale v tom, že sociální demokracii zavlekl do nerovné a ponižující koalice s partnerem, který ho připravil o politickou tvář, programovou identitu a skupinovou imunitu vůči virům korupce a klientelismu. A jak je známo, na to žádná vakcína neexistuje. Na odchod z vlády je pozdě a ČSSD už expiruje jedna radost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com