Jasné konstatování Evropské komise: Babiš je ve střetu zájmů. Brusel chce zpět dotace

Andrej Babiš (repro ČT)

Andrej Babiš | FOTO: repro ČT

Premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Tak zní výsledek auditu, který se zaměřil na situaci premiéra a Agrofertu. Hospodářské noviny zjistily, že dokument už dorazil do České republiky, ačkoliv to Alena Schillerová i Andrej Babiš popírali. Podle dobře informovaných zdrojů HN všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2018, chce Evropská unie vrátit zpět. Babiš podle Deníku N prohlásil, že k tomu nevidí důvod. „Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet,“ řekl uvedenému serveru.

Evropská unie tak podle všeho nebude nadále vyplácet dotace firmám spojeným s Babišem. Řadu již vyplaceným peněz bude chtít vrátit. Zpráva Evropské komise už dorazila na několik českých ministerstev.

Problém však přetrvává na české straně. Stát totiž firmám Agrofertu vyplácí i nadále desítky dotačních milionů. Tyto už ale ze zřejmých důvodů nepožaduje po Evropské unii. Český stát tak velmi vysokými částkami dotuje byznys svého premiéra.

„Na proplácení sociálních služeb pro ty nejpotřebnější nemáme, ale stamiliony hamižnému oligarchovi a premiérovi v jedné osobě proplácíme. Budeme tvrdě vyžadovat, aby český stát peníze po Agrofertu nekompromisně vymáhal,“ reagoval na zprávu EU Miroslav Kalousek.

Výsledek předmětného auditu podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše zatím nikdo kromě ministerstev nemá. „Jsou dvě ministerstva, ze kterých jsou ty dotace vypláceny, musí se to řešit na domácí půdě,“ poznamenal Bartoš pro ČT s tím, že nebude-li snaha ilegální čerpání dotací zastavit, Piráti zváží návrh na hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, jeho průběh by však závisel na postoji vládní ČSSD a de facto vládních komunistech.

„Švadlena na malém městě nemá kvůli premiérovu střetu zájmů nárok na dotace pro svou činnost, a naopak musí ze svých daní platit na dotace Agrofertu,“ poukázal na paradox aktuální situace předseda ODS Petr Fiala s tím, že jeho strana bude požadovat vymáhání peněz za vrácené dotace po Agrofertu. „Andrej Babiš si podnikání bez dotací z veřejných peněz zřejmě neumí představit,“ doplnil jej Zbyněk Stanjura.

„Česká republika bude vystavena situaci, že bude muset dotace vyplacené Agrofertu vrátit. Chceme slyšet jasné kroky, jimiž Andrej Babiš hodlá situaci řešit – závazek, že prostředky v plné výši vrátí. Trapný úsměv na plénu Sněmovny není adekvátní reakcí,“ konstatoval předseda KDU-ČSL Marek Výborný. „Český stát se nesmí ani korunou podílet na řešení osobních problémů Andreje Babiše,“ dodal.

Vazba mezi ANO a Milošem Zemanem se datuje od vypuknutí kauzy Čapí hnízdo a je oboustranně výhodná. Pokud by se ale vláda zúžila pouze na hnutí ANO, bylo by dost problematické, aby pokračovala,“ spekuloval v ČT politolog Lubomír Kopeček z Masarkovy univerzity.

„Komunisté by tu vládu nemuseli hned pokládat, slabá pozice Andreje Babiše je pro KSČM výhodná, svůj vydírací potenciál umí využívat,“ doplnil v ČT politolog Kamil Švec z Univerzity Karlovy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner