Jasné sdělení europoslankyně Grässleové: Jestli chce Babiš peníze z EU, musí odejít z politiky

Ingeborg Grässle (www.eppgroup.eu)

Ingeborg Grässle | FOTO: www.eppgroup.eu

Šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová poskytla rozhovor webu European Interest. Hned první otázka interview směřovala k českému premiérovi Andreji Babišovi a k vyšetřování jeho střetu zájmů. Zneužívání evropských peněz navíc Grässleová označuje za zásadní problém a European Interest dokonce hovoří o tom, že Česko a Maďarsko jsou v tomto směru „šampiony“.

Grässleová mluvila o dopise eurokomisaře Günthera Oettingera a přečetla si v něm zjevně něco úplně jiného než čeští novináři (zejména pan z týdeníku Respekt), kteří před nedávnem tvrdili, že eurokomisař nabídl Babišovi jednoduchou cestu, kterou může pravidla obejít. Naopak.

Eric Drooker

„Revidované finanční nařízení (nové ustanovení v článku 61) vyzývá Evropskou komisi k tomu, aby konala – a to také dělá. Komisař Oettinger napsal velice jasný dopis českému premiérovi (který se mezitím dostal na veřejnost) s jednoznačným sdělením: jestli chce dostávat evropské peníze na projekty svých firem, musí se vzdát své politické kariéry, nebo se vzdát těchto firem. Nyní čekáme na odpověď českého premiéra,“ sdělila Grässleová.

Europoslankyně připomněla, že pravidla jsou při zjištění podvodů s evropskými fondy jasná: Evropská unie požaduje 100% vrácení všech prostředků. „V některých členských státech vidíme, že není dodržována vláda práva a že se politici snaží zasahovat do policejního vyšetřování nebo do rozhodování justice,“ říká Grässleová. Právě pro takové případy bude zřízen Úřad evropského veřejného žalobce, který bude fungovat od roku 2020. Ten se bude zabývat právě zneužíváním dotací nebo praním špinavých peněz.

Dalším tématem rozhovoru bylo Maďarsko. To je podle ní stále více izolováno. „Maďarská vláda nemá žádnou evropskou politiku, pouze tu domácí,“ myslí si Grässleová s tím, že největším Orbánovým spojencem je nyní místopředseda italské vlády Matteo Salvini.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]