Jasno o hejtmanech je v 7 krajích, vítězné ANO má zatím jednoho

Premiér Andrej Babiš a končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ve volební kampani hnutí ANO před říjnovými krajskými volbami  (twitter)

Premiér Andrej Babiš a končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ve volební kampani hnutí ANO před říjnovými krajskými volbami | FOTO: twitter

V sedmi krajích je po volbách zřejmě rozhodnuto, kdo povede kraj a kdo bude hejtmanem. Hnutí ANO, které vyhrálo letošní krajské volby v deseti ze 13 regionů, má zatím jednoho hejtmana – v čele Moravskoslezského kraje stane opět Ivo Vondrák. V Pardubickém, Jihočeském a Jihomoravském kraji sice ANO zvítězilo, ale ostatní strany jej obešly a utvořily koalice bez něj.

Hejtmana by mohlo mít Babišovo hnutí ještě v Ústeckém, Plzeňském, Zlínském a Karlovarském kraji, kde se o možných koalicích stále jedná. Jasno zatím není na Vysočině, kde ale ANO nabídlo křeslo hejtmana jiným stranám, a v Olomouckém kraji, kde se rýsuje dohoda bez hnutí ANO.

Koalice jsou už dohodnuté ve třech krajích, kde ANO nevyhrálo. V Libereckém kraji bude hejtmanem dál Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj, v čele Královéhradeckého kraje stane senátor Martin Červíček (ODS) a ve Středočeském kraji bude hejtmankou volební jednička STAN Petra Pecková.

Navzdory vítězství hnutí ANO v Pardubickém kraji tam zůstává hejtmanem Martin Netolický (ČSSD). Jeho uskupení 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, podepsalo memorandum s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V jižních Čechách vznikne zřejmě koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a uskupení Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měl stát Martin Kuba z ODS.

Na jihu Moravy je dohodnutá koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starosty pro jižní Moravu, hejtmanem se má stát Jan Grolich (KDU-ČSL).

Na Vysočině se ANO snaží zvrátit obcházení vítěze voleb nabídkou postu hejtmana jinému politickému subjektu. Vítězslav Schrek z ODS už dříve ČTK řekl, že pro jeho stranu je těžko představitelný hejtman z hnutí ANO. Povolební jednání se vedou tak, aby pokud možno zajistila podporu pro hejtmana za ODS. Podle krajského předsedy ČSSD a člena vyjednávacího týmu Petra Krčála hledají spojence ODS i ANO. „Zatím to dávají (hnutí ANO) dohromady s Piráty. My se o obou variantách budeme teprve bavit,“ řekl Krčál.

V Olomouckém kraji chtějí vytvořit koalici ODS, Spojenci–Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Pirátů a STAN. V 55členném zastupitelstvu by měli společně 32 křesel a obešli by tím vítězné hnutí ANO.

Naopak v Ústeckém kraji by ANO vládnout mohlo, o koalici jedná s druhou ODS a třetím STAN. Po volbách se politici dohodli, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Jan Schiller. Taková koalice by měla v 55členném zastupitelstvu 32 mandátů.

Ve Zlínském kraji vyjednává ANO o koalici s Piráty, ODS a ČSSD a chce jednat i se zástupci KDU-ČSL a STAN.

Jednání o sestavení krajské koalice v Karlovarském kraji uvázla. Místní hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí dnes oznámilo, že půjde do opozice. Nechce prý být nástrojem politikaření velkých stran. Bez jejich hlasů v zastupitelstvu ale nemůže ani ANO s ODS, ani STAN s Piráty a Volbou pro Karlovarský kraj (VOK) sestavit koalici.

Ani v Plzeňském kraji jednání nepokročila. Tamní ODS trvá na tom, že bude jednat až od soboty po druhém kole senátních voleb. STAN a Piráti v Plzeňském kraji dnes vyzvali ODS k jednání o koalici a nabídli občanským demokratům křeslo hejtmana. Kdyby se STAN, Piráti a ODS, jež kandidovala v koalici s TOP 09, spojily, měly by 25 křesel ve 45členném krajském zastupitelstvu. Vítězné ANO s 12 mandáty by zůstalo v opozici.

Po ustavení krajských zastupitelstev se změní i složení Asociace krajů ČR. Její současný šéf, hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (nezávislý za ČSSD) předpokládá, že se tak stane nejdřív v listopadu. „V okamžiku, kdy budou ustavena nová zastupitelstva, tak já jako současný předseda svolám jednotlivé hejtmany, aby si zvolili vedení asociace, a bude se pokračovat,“ řekl Běhounek ČTK. Asociace sdružuje 14 krajů, má hájit a prosazovat jejich společné zájmy. Její role stoupla během epidemie nového koronaviru, kdy vláda s regiony musí koordinovat část opatření.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]