Americká centrální banka již utahuje své měnověpolitické podmínky a razantně zvyšuje úrokové sazby. Ta základní se nyní pohybuje v rozmezí 2,25–2,5 %. Fed si zřejmě uvědomil svou chybu ohledně tvrzení, že inflace je pouze přechodným nákladovým šokem, a snaží se všemi nástroji všeobecný růst cenové hladiny zkrotit. O tom, že Federální rezervní systém boj s inflací nepovažuje za ukončený či dostatečný, nás přesvědčil na každoročním sympoziu v Jackson Hole svým projevem guvernér Fedu Jerome Powell. Této konference se zúčastnil i guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl.
Jerome Powell začal svůj projev tím, že odpovědnost za cenovou stabilitu nese na svých bedrech Fed a bez ní ekonomika nefunguje. Trvalá vysoká inflace totiž snižuje reálnou kupní sílu úspor akumulovaných obyvatelstvem v časech nízké inflace a též zvyšuje nejistotu ohledně jejího dalšího vývoje. Nepředvídaná inflace v delším časovém horizontu dokonce snižuje potenciální produkt ekonomiky, tedy udržitelný výkon hospodářství.
Právě cenová nestabilita pak nejvíce dopadá na sociálně nejslabší, což si guvernér Fedu uvědomuje. Powell upozornil na krátkodobé nepříjemnosti související se zvyšujícími se úrokovými sazbami. Snižují totiž růst ekonomiky a přinášejí s sebou komplikace pro firmy a domácnosti. Vzápětí ale dodává, že selhání ve smyslu nenavrácení cenové stability by znamenalo problémy hlubšího charakteru.
Dále guvernér Fedu obrátil svou pozornost k trhu práce, o němž prohlásil, že stále vykazuje známky velké síly, jelikož poptávka po pracovnících převyšuje jejich nabídku. Tento faktor generuje proinflační tlak, jelikož zaměstnanci mají lepší pozici při mzdových vyjednáváních než zaměstnavatelé, a mohou si říci o vyšší mzdu. To následně zvyšuje poptávku v ekonomice a vytváří tak proinflační tlak. Utvrzení od Powella přišlo také v tom smyslu, že meziroční zpomalení inflačních hodnot Fed nijak neovlivnilo, aby zvedal úrokové sazby v menším rozsahu. Powell dodal, že Americká centrální banka nadále razantně utáhne měnověpolitické podmínky, avšak v jistém bodě bude dle jeho slov odpovídající sazby již zvyšovat pozvolnějším tempem.
Opakovaně se Powell odvolával na jednoho ze svých předchůdců, velikána Paula Volckera, jenž vedl Fed v letech 1979–1987. Právě v tuto dobu čelily Spojené státy vysoké inflaci a centrální banka pod Volckerovou taktovkou zvýšila sazby až na 20 %, aby navrátila zpět cenovou stabilitu. Období 70. a 80. let nám podle nynějšího guvernéra Fedu dalo dvě zásadní lekce. Tou první je, že centrální banky by na sebe měly brát zodpovědnost za nízkou a stabilní inflaci. Neméně důležitým historickým poznatkem je tvrzení, že inflační očekávání hrají kruciální roli. „Podnikáme rázné a rychlé kroky ke zmírnění poptávky, aby se lépe sladila s nabídkou a abychom udrželi inflační očekávání ukotvená. Budeme v tom pokračovat, dokud si nebudeme jisti, že je práce hotová,“ prohlásil na závěr svého projevu Powell.
Tato velmi ostrá vyjádření guvernéra Fedu reflektuje finanční trh, jenž poslední dobou zvyšuje svá očekávání ohledně toho, na jakých úrovních budou úrokové sazby za dva roky. Ta se posouvají ke 4 %. Je však nutno podotknout, že každé nové měnověpolitické zasedání s sebou nese nový analytický podklad, a centrální banka se tak může rozhodnout tržním očekáváním navzdory.
Zbývá si položit otázku, co si z projevu guvernéra Fedu odnášíme. Rozhodně to, že i vytrvalí zastánci mantry ohledně přechodné inflace již otočili a jsou si vědomi nutnosti přísnější měnové politiky. Nynější jasnou komunikací Fedu by se měla inspirovat také ČNB, jejíž kredibilita začíná být vcelku ohrožena vzhledem k neprůzračnému vývoji v oblasti úrokových sazeb a kurzových intervencí. Guvernér Jerome Powell nám tak potvrdil, že ze 70. a 80. let si centrální bankéři musejí vzít ponaučení a nepodcenit inflační vývoj.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.