Poslanecká sněmovna odmítla zákon o válečných veteránech, který má projednávat ruská Duma. Fakticky by legitimizoval invazi armád Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968 a následnou okupaci. Tuto provokaci ve vzácné shodě odsoudily všechny poslanecké kluby s výjimkou KSČM.
[ctete postid=“252851″ title=“Ruská duma přijme zákon o oprávněnosti okupace Československa v roce 1968″ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Rusové-385×230.jpg“ excerpt=“Rusové považují obsazení Československa armádami Varšavské smlouvy v roce 1968 za “ permalink=“https://forum24.cz/ruska-duma-prijme-zakon-o-opravnenosti-okupace-ceskoslovenska-v-roce-1968/“]252851[/ctete]
Informaci o chystané novele zákona, jež by přiznala vojákům, kteří se účastnili okupace Československa, status veteránů ozbrojených sil, přinesl deník FORUM 24. Skandální je především zdůvodnění této normy. Vedle sociálních výhod pro příslušníky okupační armády zákon hovoří o „oprávněném vstupu legálně pozvané armády SSSR na území ČSSR v srpnu 1968“.
Potlačení státního převratu?
Návrh prosazuje druhá nejsilnější frakce ruské Dumy, Komunistická strana Ruské federace. Je přímou následovnicí Komunistické strany Sovětského svazu, ovládající do pádu železné opony celý východní blok.
Její ideové zaměření zamrzlo v padesátých letech a dodnes navrhuje rehabilitaci diktátora Stalina. S touto stranou udržují čilé kontakty i čeští komunisté, jejichž předseda Vojtěch Filip v minulosti navštívil její demonstraci k výročí Velké říjnové socialistické revoluce.
Předkladatelem zákona je poslanec Jurij Sinělščikov, přímý účastník Operace Dunaj, jak zněl krycí název invaze „spřátelených armád“. Přiznáním statusu válečných veteránů by vojáci okupační armády na území Československa získali speciální sociální benefity, včetně různých příplatků, podobně jako účastníci vojenských operací například v Afghánistánu.
Problém spočívá v tom, že by stovky tisíc vojáků anektujících Československo musely splňovat podmínku účasti ve válečné operaci. Proto se v návrhu objevuje nepřijatelné odůvodnění novely zákona „plněním úkolů při potlačení pokusu o státní převrat a při zabezpečení stabilizace situace v ČSSR po dobu rozsáhlé vojensko-strategické operace vojsky členských států Varšavské smlouvy od 21. srpna do listopadu 1968“.
Svědomití bojovníci
Podle Sinělščikova tehdejší sovětští vojáci „jednali zákonně a byli to svědomití bojovníci, kteří upřímně sloužili své vlasti a zájmům zemí Varšavské smlouvy“. Sovětská armáda podle něj vstoupila na naše území v souladu s právem a stále se drží brežněvovského výkladu, že okupace byla vojenskou pomocí proti kontrarevoluci.
Vytrvalý Sinělščikov se o totéž pokoušel v minulosti už v roce 2016. Nepodařilo se mu získat parlamentní většinu, jelikož narážel na stanovisko vlády. Tento zákon by byl totiž v rozporu s česko-ruskou smlouvou podepsanou v roce 1993, podle které byla okupace nepřípustným použitím síly proti Československu.
Výzva k podpoře
Jenže letos je situace jiná. Ruští komunisté si tentokrát počínali důsledněji a koncem května svolali na půdu ruské Dumy „kulatý stůl“ se šedesáti účastníky. Setkání byli přítomni zástupci všech parlamentních frakcí, členové Výboru pro obranu, zástupce Ministerstva zahraničních věcí, zástupci veřejných organizací a čtyřicet přímých účastníků sovětské invaze.
Kontroverzní formulace v zákoně nikdo nezpochybnil. Výsledkem jednání bylo usnesení, které vyzývá poslance Státní dumy, aby tento návrh zákona urychleně podpořili.
Zveřejnění staronové iniciativy vyvolalo bouřlivou reakci nejprve ve slovenských médiích. Slovenský premiér Peter Pellegrini prohlásil, že návrh ruského zákona bude jedním z témat jeho nadcházejícího setkání s Vladimirem Putinem.
Připojilo se české Ministerstvo zahraničních věcí, které je vážně znepokojeno odůvodněním tohoto zákona, jelikož okupace Československa byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem.
Návrat do časů SSSR
Reagovala i opozice. „Tento návrh musí Česká republika zásadně odmítnout. Prezident, obě komory parlamentu, vláda. Potvrzuje se, že současné Rusko chce znovu vymezit střední Evropu jako sféru svého vlivu, vrátit se do časů Sovětského svazu před rokem 1989. Je to velmi nebezpečné a zásadní pro naši demokratickou budoucnost,“ uvedla na tiskové konferenci ODS poslankyně Miroslava Němcová.
O mimořádné závažnosti situace svědčí i odsouzení této aktivity prezidentem Milošem Zemanem, který má jinak k politice Kremlu vedle KSČM nejblíže. Hrad už oznámil, že pozval velvyslance Ruské federace Alexandra Zmejevského, aby mu podal vysvětlení.
[ctete postid=“253540″ title=“Babišova obrana je absurdní. Mezinárodní spiknutí může i za propad rozpočtu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-audit-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš prožívá kritické dny. O tom svědčí jeho nervózní reakce na audit “ permalink=“https://forum24.cz/babisova-obrana-je-absurdni-mezinarodni-spiknuti-muze-i-za-propad-rozpoctu/“]253540[/ctete]
Nakonec se tento záměr dostal na jednání Poslanecké sněmovny na návrh Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Poslanci přijali drtivou většinou 163 ze 175 přítomných usnesení, že je Sněmovna znepokojena možným přijetím novely zákona o vojenských veteránech Ruské federace. Odmítá navrhované zdůvodnění novely, které konstatuje oprávněnost vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území ČSSR.
Hlasování se zdrželi pouze komunisté, jediný proti byl představitel neostalinistického křídla Stanislav Grospič. Odezva na tyto skandální aktivity je však u nás a na Slovensku natolik široká, že i proto s nejvyšší pravděpodobností snaha ruských komunistů znovu neprojde.
Důležitý signál
Přesto zůstává podivná pachuť. Podobné „kulaté stoly“ za účasti zástupců všech poslaneckých frakcí a vlády nevyvolávají velkou důvěru, zvláště když z nich vycházejí výzvy oživující traumatické zkušenosti našich obyvatel s více než dvacetiletou okupací.
Podobné nálady však nejsou v Rusku ojedinělé. Často jsou slyšet názory, že heroizovaní sovětští vojáci tehdy zachránili nejen Československo, ale celou Evropu před třetí světovou válkou s NATO. Z různých průzkumů vyplývá, že většina ruského obyvatelstva invazi schvaluje. Na vysokých vojenských školách se o ní hovoří jako o mistrně provedené vojenské operaci a bratrské pomoci.
Proto je jen dobře, že Poslanecká sněmovna vyslala směrem k Rusku signál, že každá provokace, zvláště když je opakovaná a nabírá na intenzitě, má svoje limity.