Jasný vzkaz europoslanců Babišovi: Ať prodá Agrofert, nebo odstoupí

ČTK

Premiér Andrej Babiš má v EU velký problém se svým konfliktem zájmů. Jeho vyjednávací pozice je proto oslabena. | FOTO: ČTK

Server The Guardian informuje o definitivní podobě zjištění kontrolní mise europoslanců do České republiky kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, jejíž předběžné závěry přinesl deník FORUM 24 jako první. Již po skončení mise šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová uvedla, že si europoslanci odvážejí více otázek než odpovědí.

Pavel Hofman

„Komise by měla zajistit politiku nulové tolerance vůči střetu zájmů a rychlé vymáhání neoprávněně vyplacených subvencí, současně dodržování zásad právního státu a procesních požadavků, a zasáhnout, zejména ve chvíli, kdy tak vnitrostátní orgány neučiní, nezabrání střetu zájmů svých nejvyšších představitelů,“ stojí mj. v doporučeních europoslanců, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Babiš musí jako premiér buď skončit, nebo prodat holding Agrofert, který je aktuálně zaparkován ve svěřenských fondech.

Jak připomněl The Guardian, europoslanci také uvádějí, že Andrej Babiš nemůže vyjednávat o Víceletém finančním rámci Evropské unie na následujících sedm let, dokud nebude jeho střet zájmů definitivně vyřešen.

Kontrolní mise se uskutečnila ve dnech 26.–28. února. Andrej Babiš se s šesti europoslanci, kteří do Česka dorazili, odmítl sejít. Moniku Hohlmeierovou označil za pomatenou a o českých europoslancích Tomáši Zdechovském a Mikuláši Peksovi řekl, že jde o vlastizrádce. Na to již – jak také informoval deník FORUM 24 – reagoval dopisem adresovaným Monice Hohlmeierové předseda Evropského parlamentu David Sassoli, který podobné útoky jasně odsoudil. Věc bude řešit například s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Sassoli v dopise také uvedl, že posláním EU je podpora malých a středních zemědělců.

O střetu zájmů českého premiéra budou europoslanci znovu hlasovat. Již v lednu v Evropském parlamentu na toto téma proběhla debata, hlasování bylo původně naplánováno na březen, avšak bylo odloženo kvůli pandemii koronaviru. Do rezoluce, kterou budou europoslanci schvalovat, se podle informací deníku FORUM 24 promítne také zpráva z kontrolní mise.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner