Jde o všechno. Dostálová se nemýlí, europarlamentní rezoluce nemá obdoby. Sama je vyšetřovaná policií

Premiér Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (oba ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (oba ANO) | FOTO: ČTK

Na obranu premiéra Babiše vystoupila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Podle ní nemá rezoluce Evropského parlamentu v historii obdoby. V tom se skutečně nemýlí a neméně pikantní je i skutečnost, že sama je vyšetřovaná kvůli machinacím s veřejnými zakázkami.

Předseda KSČM Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

„Rozhořčení premiéra chápu. Nerozumím, z jakého titulu se Evropský parlament vměšuje do záležitostí České republiky. Podle mě to nemá v historii obdoby a ráda bych věděla, co to má být,“ hájila premiéra Dostálová. Připraví mu reakci na rezoluci vymezující se vůči jeho zneužívání evropských dotací a střetu zájmů, kterou podpořila drtivá většina 510 europoslanců (77 procent přítomných).

Ministryně rozporuje řadu bodů v usnesení a naopak tvrdí, že Česká republika má pro nakládání s unijními penězi propracovaný systém kontrol. Dalo se očekávat, že do boje za zájmy svého šéfa nastoupí jeho loutkový aparát, který možná tuší, že na evropské úrovni prohrál, ale nyní kope i sám za sebe.

Historická ostuda

Dostálová má pravdu v tom, že Evropský parlament podobnou rezoluci pranýřující koncentrované problémy předsedy vlády jedné členské země ještě nikdy neschválil. Je to opravdu historická ostuda oslabující pozici České republiky v citlivé době vyjednávání o rozdělení unijních prostředků pro zmírnění dopadů koronakrize.

Pokud ovšem ministryně, která má na starosti čerpání evropských dotací, údajně nechápe, proč se unijní orgány „vměšují“ do vnitřních záležitostí České republiky, vědomě zatajuje, že na to mají právo, jelikož kontrolují oprávněnost využití peněz evropských daňových poplatníků. V tomto případě je evropské právo nadřazeno domácímu, a pokud tomu Dostálová nechce rozumět, nemá ve své funkci co pohledávat.

Zdánlivě nelogické chování však lze z jejího pohledu pochopit. Politickým pádem šéfa ANO by okamžitě propadli do nicoty i jeho věrní, kteří už prokázali svoji „kompetenci“, a je jich celá řada – nejen Dostálová, ale i Schillerová, Havlíček, Vondráček, Faltýnek… Desítkám odpovědných úředníků hrozí trestní stíhání kvůli nezákonnému čerpání dotací, podobně jako v kauze ROP Severozápad.

Dostálová se už osvědčila

Někteří obránci zájmů Babišova impéria vynikají. Kralují vládní propagandisté Karel Havlíček a Alena Schillerová, ale pozadu nezůstává ani ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Osvědčila se už v kauze dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo.

Ivan Trojan (Roman Černý)

„Jsem fakt bytostně přesvědčená, že v Čapím hnízdě se nestalo nic, co by bylo v rozporu s tehdejšími pravidly hry, rozhodně tedy nebudu zvažovat žádné kroky směrem k vládě. Doufám, že k obžalobě nedojde, bylo by to neuvěřitelné. Ale i kdyby k ní došlo, nebudu mít žádné myšlenky na opuštění vlády,“ uvedla loni v srpnu.

Ministerstvo pro místní rozvoj, zastřešující dotčené resorty, zpracovalo odpověď Evropské komisi na předběžné závěry auditní zprávy. Dostálová od počátku sabotovala nezávislou kontrolu auditního řízení. Už loni se nechala slyšet, že „nenašla, z jakého důvodu by měl být předseda vlády ve střetu zájmů“.

Podle vyjádření Dostálové její úřad v auditu „rozporoval každou větu“, a i když neuspěla, dodnes v tomto díle prospěšnému jejímu šéfovi pokračuje.

Policejní vyšetřování

Pro současné poměry je příznačné, že klíčovou advokátkou trestně stíhaného premiéra je ministryně, která je sama vyšetřována v korupční kauze kvůli podezření z trestné činnosti.

Policie provedla při předloňské razii domovní prohlídky v budově ministerstva pro místní rozvoj, jemu podřízené státní agentury CzechTourism a na řadě dalších míst v celé republice. Jedna z těchto prohlídek se odehrála přímo u Dostálové, odkud si policie odvezla služební počítač.

Policisté shromáždili důkazy o podezřelých transakcích přes agenturu CzechTourism, jejímž cílem je koordinovat propagaci České republiky jakožto turistické destinace doma a v zahraničí. Zajímali se o smlouvy za 38 milionů korun.

Dostálová byla tehdy podezřelá z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Vyšetřovatelé prověřují trestnou činnost v roce 2016, tedy v době, kdy byla náměstkyní své předchůdkyně Karly Šlechtové.

„O vynakládání rozpočtových prostředků CzechTourism ve prospěch vyvolených osob rozhoduje zprostředkovaně mimo standardní úřední postup podezřelá inženýrka Dostálová, a to prostřednictvím magistra Pangráce,“ uvedla policie v soudním příkazu k domovní prohlídce.

Obžaloba deseti lidí

Loni v září se kauza posunula, když policie obvinila celkem deset lidí. Hlavní podezřelý, bývalý manažer agentury CzechTourism Aleš Pangrác, byl obviněný z přijímání milionových úplatků. Jak zjistil portál Seznam, Dostálová je nadále vyšetřována samostatně a její obvinění zatím nepadlo.

Premiér Andrej Babiš (FB AB)

Policie se o ministryni zajímá v souvislosti s jejím známým a sympatizantem ANO, automobilovým závodníkem Stanislavem Matějovským, kterého podezírá z černých penězovodů. Agentura CzechTourism si v inkriminované době u jeho firmy objednávala zprostředkování reklamy za celkem 6,6 milionu korun.

Opozice vyzvala po policejní operaci Dostálovou k rezignaci, jelikož bývalo zvykem, že ministři odstupovali z vlády kvůli mnohem menším podezřením. Tehdy se za ni ve Sněmovně rezolutně postavil premiér Babiš.

„Já jsem zvědav, kdy už konečně bude tahle Sněmovna probírat všechna ta privatizační zvěrstva a co všechno jste nám tady předvedli od revoluce,“ reagoval a loajální ministryně mu tuto podporu opakovaně opětuje.

Legenda o mučedníkovi

Hnutí ANO nezbývá nic jiného než se obrátit k domácímu publiku a předložit mu legendu o mučedníkovi, jemuž házejí klacky pod nohy temné síly. Bez ohledu na to, že každý takový hysterický výkřik jen přitěžuje už tak nízkému renomé České republiky, potvrzuje vážnost situace a bezprecedentní vliv jedné oligarchické struktury ve státní správě.

Vše se bude odvíjet z finálních závěrů auditů Evropské komise, které budou známy nejpozději na podzim. Jeden z nich už potvrdil střet zájmů českého premiéra se všemi hrozícími důsledky. Stačí připomenout, že jeho holding je navyklý na penězovody z kapes unijních daňových poplatníků v průměrném objemu 120 milionů korun měsíčně.

Premiér Babiš má o pádný důvod víc, aby se udržel ve vládě i v následujícím období. V opačném případě mohou být dopady jeho kauz zničující nejen pro něj osobně, ale i pro celé hnutí ANO a impérium Agrofertu. Jde o všechno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]