Vzpomínka na Svatopluka Karáska: Je boj na zemi…

Svatopluk Karásek (screenshot ČT art)

Svatopluk Karásek | FOTO: screenshot ČT art

Zemřel Svatopluk Karásek. Jeho písničky se mi líbily, a to strašně moc. Úplně stejně se mi líbí i dnes.

Poprvé jsme se setkali někdy v době Charty 77, kterou jsme oba podepsali. Já jsem k celé akci měl posléze jisté výhrady. Sdílel jsem je se svými kamarády Emanuelem Mandlerem, Janem Nedvědem a Karlem Štindlem. Nezveřejňovali jsme je, ale snažili jsme se o nich mluvit s lidmi, kteří se v Chartě angažovali víc než třeba já. Dialog probíhal až do roku 1987, kdy jsme společně s lidmi z Charty – včetně Václava Havla – sepsali dopis poslancům FS ČSSR. Na základě toho pak vznikla nezávislá skupina Demokratická iniciativa.

Svatopluk Karásek byl tehdy „ve věci“ – byl vystaven soustavné surové buzeraci ze strany StB, která ho nakonec vypudila ze země. Chápu, že to nebyly okolnosti, které by člověka podněcovaly k problematizaci vlastního stanoviska.

To vůbec nic nezměnilo na tom, že jeho písničky se mi líbily, a to strašně moc. Úplně stejně se mi líbí i dnes. A byl jsem rád, že po Karáskově návratu domů jsme dokázali v některých věcech spolupracovat. Karásek jako poslanec Parlamentu ČR se např. podepsal v roce 2005, podobně jako řada politiků a dalších veřejně činných lidí z ČR, Rakouska, Německa, Maďarska a Polska, pod dopis poslancům Evropského parlamentu u příležitosti šedesátého výročí konce druhé světové války. Připravili jsme ho s Jiřím Pehe a obsahoval výzvu k uzavření věcí, jež dosud zůstávají otevřeny (dopis byl zveřejněn v Mladé frontě DNES, psalo se o něm ve Frankfurter Allgemeine Zeitung, text i podpisy najdete zde).

Chtěl bych tu připomenout jednu Karáskovu písničku, která je dnes mimořádně k věci. Ne proto, že by to byla nějaká politická agitka, ale proto, že je aktuální vždycky. Za to, že je mimořádně aktuální v době covidového běsnění, v době triumfu Nových pořádků Andreje Babiše, Miloše Zemana, Vojtěcha Filipa, Tomia Okamury a Jana Hamáčka, nemůže Karásek, ale tihle výtečníci: svědčí o jejich krajní pokleslosti.

A děkuji Svatopluku Karáskovi v neposlední řadě i za to, že byl z těch, kteří mi tím, co dělali, napomohli v návratu k životnímu ukotvení, o nějž jsem pracně usiloval skoro padesát let. Platí pro něj sice, že ten, který rozhodne o tom, že se nakonec povede, je Bůh. Zároveň platí „proste a bude vám dáno, tlučte a bude vám otevřeno“. Chce to jen trochu trpělivosti.

Karáskova písnička, na niž vzpomínám nejraději, je o tom, oč v životě vždycky jde: „Byl boj na nebi, s drakem rval se Michael, byl boj na nebi s drakem zlým, lstivým, drak na zem s nebe je svržen, teď boj na zemi trvá dál.

S laskavým svolením autora jsme jí před časem uzavřeli dva z diskusních večerů našeho Klubu na obranu demokracie. Pro použití jsme ji museli trochu zkrátit. Dávám tu tedy k dispozici zkrácenou verzi:

 

A zároveň taky odkaz na tu úplnou (ZDE), aby mi nikdo nemohl vytknout, že autora dezinterpretuji.

Tyto řádky jsou výrazem mé vděčnosti zesnulému.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]