Je čas na hlasování o nedůvěře vládě. Naprosto selhala a stojí to životy

Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš (ČTK)

Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předsedové opozičních stran Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka na tiskové konferenci po druhém kole senátních voleb zejména zdůrazňovali, že je nutné, aby občané dodržovali opatření proti šíření nového koronaviru. Několikrát bylo řečeno, že chyby vlády se budou sčítat až poté, co krizi zvládneme. Je to omyl. Čím dřív bychom se zbavili toho nejnebezpečnějšího člověka v čele, tedy premiéra Andreje Babiše, tím by řešení bylo blíž. Hlasování o nedůvěře vládě by nebylo žádné laciné handrkování.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Kdyby byla vyvolána mimořádná schůze sněmovny a k hlasování by došlo, museli by se vládní představitelé a jejich spojenci jasně přihlásit k situaci, k níž v České republice v posledních týdnech došlo. Jak jsou spokojení jednotliví členové ČSSD? Neexistuje někde nějaký poslanec hnutí ANO s vlastním názorem? Jsou komunisté stále ještě pevnou součástí koalice? To jsou všechno otázky, na které si zasloužíme znát odpověď.

Je pochopitelné, že opozice se snaží nadřadit zdravotní otázky nad politiku. Ale už na jaře jsme poslouchali řeči o tom, jak je nutné táhnout za jeden provaz a zbytečně nekritizovat. Jak to dopadlo? Vláda se znovu nepřipravila. Andrej Babiš se řídil radami Marka Prchala, o němž není známo, že by měl vzdělání v oboru epidemiologie, pouze v oboru manipulace. Ještě v září jsme prý byli „best in covid“.

Teď jsme „worst in covid“. Opozice by se k tomu měla jasně postavit. Lidé, kteří se nedovedou připravit na krizi, o níž vědí půl roku, nemohou stát v čele státu. Andrej Babiš dokázal, že jediná věc, kterou umí, je naslouchání marketingovým odborníkům. A pak lhát, lhát a lhát.

Eric Drooker

Přestaňme si namlouvat, že něčemu pomůžeme nějakým „táhnutím za jeden provaz“ a tím, že budeme držet spolu (s kým?). Nemůžeme táhnout za jeden provaz s vládou, která není schopna vůbec nic řídit. Už jsme dávno za hranicí toho, co je únosné. Babiš bude blábolit od rána do večera (případně se schová), ale on sám netuší, co má dělat. Na jednu stranu chce poslouchat odborné rady, na straně druhé musí v neděli natočit Čau lidi. To nejde dohromady.

Kdy jindy by se mělo hlasovat o nedůvěře vládě? Kdy jindy by měla poslanecká sněmovna, které je vláda odpovědná, její odpovědnost vyžadovat než tehdy, když jsou ohroženy životy lidí? Včera bylo pozdě na to, aby Babišova vláda skončila. Ale to neznamená, že teď mají politici mlčet a nechat ji vládnout dál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články