Babiš je ve střetu zájmů, potvrdila Evropská komise. Agrofert nesmí dostávat dotace

Premiér Andrej Babiš kritizuje EU. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš kritizuje EU. | FOTO: ČTK

Evropská komise zveřejnila definitivní závěrečnou auditní zprávu týkající se střetu zájmů českého předsedy vlády. Sdělení je jasné: Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Premiér toto stanovisko dlouhodobě odmítal, stejně tak média jeho konflikt zájmů označovala jako údajný. Celá zpráva je ZDE.

Evropská komise stojí za předchozími stanovisky auditorů, se kterými nic neudělala ani snaha české vlády problém zakrýt. Andrej Babiš podle Evropské komise ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek, aby vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.

Zveřejnění zprávy o Babišově střetu zájmů je v rámci EU zcela výjimečným aktem. V průvodním shrnutí se na webu Evropské komise doslova píše: „Komise obvykle nezveřejňuje zprávy o auditu ani informace související s auditem, a to až na výjimečné situace jako jsou ty, u nichž existuje velký veřejný zájem na transparentnosti informací.“ Představitelé Evropské komise až dosud odmítali vydávat k obsahu auditu o střetu zájmů Andreje Babiše konkrétní vyjádření.

FORUM 24 (archiv)

Zásadním aspektem zprávy je argument Finančním nařízením Evropské unie z roku 2018, které podle zjištění deníku FORUM 24 právě kvůli Babišovi prosadila bývalá europoslankyně Ingeborg Gräßleová.

Auditní zpráva jasně konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů již od roku 2014, kdy se stal ministrem financí. Evropská komise jmenuje celou řadu věcí, jimiž to dokazuje, mj. fakt, že Babiš byl členem orgánů, které spolupracují s vládou na koordinaci rozdělování dotací. Kontrolní orgány mu byly podřízeny jakožto ministrovi financí a je tomu tak i v případě, kdy zastává funkci předsedy vlády.

Evropská komise ve zprávě jmenuje i konkrétní kroky, které Babiš učinil v holdingu Agrofert z pozice ovládající osoby. „Babiš byl do řízení skupiny Agrofert zapojen,“ píše se v dokumentu. Komise také připomíná, že Babiš své svěřenské fondy založil a jmenoval jejich ovládající osoby, tudíž stále je ovládající osobou.

Česko by podle Evropské komise mělo vrátit dotace, které společnost neoprávněně získala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po zmíněném datu.

Evropská komise zaslala českým úřadům zprávu v roce 2019. V předběžné auditní zprávě v nezemědělské části již konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. ČR by kvůli takovému hodnocení mohla vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Verdikt Evropské komise je konečný a nelze se proti němu odvolat. „Ačkoli česká vláda několikrát lhala, že mají možnost negociace, tak nemají. Zveřejněním se jedná o absolutně konečné rozhodnutí, proti kterému není možnost odvolání. Česká republika se pouze může soudit u Evropského soudu,“ sdělil k výsledku auditu českého premiéra europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro iRozhlas.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]