Je jedno, jestli SPD Babiše podpoří přímo, či nepřímo. Stačí, že se zapojí v kampani proti Pavlovi, zadarmo to ale nebude

Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) | FOTO: ČTK

Tomio Okamura to nemá jednoduché. Kandidát jeho spolku SPD se do druhého kola prezidentských voleb nedostal, což snad nikdo trochu příčetný nemohl čekat, takže teď si ve „vlastenecké organizaci pro dostavění tubusové vily Tomia Okamury“ (maskované jako politická strana) musí rozmyslet, jestli podpoří Andreje Babiše (hnutí ANO) v jeho ambicích.

Petr Pavel pro okamurovce nepřipadá v úvahu, protože ten se o předsedovi SPD nevyjádřil lichotivě a měl by problém ho jmenovat i jen ministrem školství. Tomio Okamura nesnese sebemenší náznak odporu a jeho hnutí přímé nedemokracie je na kritiku velmi alergické.

(Týdeník FORUM)

„Nad těmito slovy Petra Pavla se mohu jenom pousmát. Člověk, který se školil na rozvědčíka, komunistického agenta a ze kterého jeho předlistopadová minulost lezla jako z chlupaté deky, chce tímto způsobem hodnotit téměř 600 tisíc voličů SPD. Chtěl bych, aby prezidentem byl člověk, který bude pozitivní a jehož programem bude zlepšovat životy občanů, a nikoliv aby to byl člověk, který neustále útočí na všechny okolo. Ale možná je na to zvyklý,“ reagoval Okamura.

To je hezká psychologická projekce, šéf SPD přesně popsal svoji strategii. Útočí na všechny, z nespokojených dělá frustrované a z frustrovaných ještě frustrovanější. Takhle to dělal Donald Trump a docela mu to fungovalo.

Teď jde tedy o to, jestli podpořit Andreje Babiše. Je to poněkud riskantní, protože na Babišovu vládu okamurovci neustále útočili. Byli v opozici a předseda byl nejspíš zhrzen, že ho Babiš do vlády nevzal.

Okamura teď sdělil, že se s Babišem sešel ještě v sobotu večer na expremiérovu žádost. V neděli napsal, že šéf ANO za ním přijel do kanceláře ve sněmovně. „Sdělil mi svoje názory na první kolo a jeho pohled na druhé kolo a další vývoj,“ uvedl. V sobotu Babiše navštívil také poslanec SPD Jaroslav Foldyna, který má pro svou neskrývanou sympatii ke kremelskému režimu přezdívku Noční vlk podle ruských proputinovských motorkářů. Že by byl Babiš pro Rusko přijatelnější než Petr Pavel, je celkem jasné. Je to destruktivní a rozdělující osoba a to by samo o sobě stačilo, i kdyby občas něco zamumlal o tom, že bombardovat Ukrajinu není správné.

Je ale úplně jedno, jestli Okamurův útvar Babiše podpoří přímo, nebo nepřímo. I kdyby okamurovci nepodpořili nikoho, stačí se zapojit negativní kampaní proti Petru Pavlovi a ohledně Babiše být zticha. Můžeme se zatím jen dohadovat, jakou odměnu by za to asi očekávali. Teď o tom můžeme spekulovat, pak bychom to nejspíš viděli na vlastní oči.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články