Je jen zbožné přání, že Putina někdo zavraždí nebo sesadí. Jeho režim je stabilní, říká britský admirál

Vladimir Putin (ČTK/AP/Uncredited)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK/AP/Uncredited

Zprávy o možném „palácovém převratu“, který by měl být údajně připravován v Kremlu, zpochybnil velitel britských ozbrojených sil. Podle jeho slov je režim nastolený Vladimirem Putinem tak silný, že ho jen těžko někdo dokáže změnit. Admirál Tony Radakin ani nevěří tomu, že by se někdo chystal Putina jakkoliv odstavit od moci.

Náčelník britského generálního štábu pro obranu Tony Radakin svůj názor na vývoj v Rusku prezentoval v pořadu Sunday Morning na BBC One. Na otázku moderátorky Sophie Raworthové, zda je pravda, že je ruský prezident smrtelně nemocný, a jeho nejbližší se proto chystají na jeho svržení, zareagoval překvapivě.

(Týdeník FORUM)

„Myslím, že některé komentáře, že mu není dobře nebo že se ho vlastně určitě někdo chystá zavraždit nebo odstranit, jsou jen zbožným přáním,“ odpověděl admirál. „Jako vojenští profesionálové vidíme v Rusku relativně stabilní režim. Prezident Putin dokázal potlačit jakoukoli opozici, vidíme hierarchii, kterou vybudoval, a tak nikdo nahoře nemá motivaci prezidenta Putina odstranit a to je bezútěšné,“ dodal Radakin.

Velitel britských ozbrojených sil také připomněl, že potenciálně může být Rusko nebezpečné další desítky let. Nástupci končícího Borise Johnsona v premiérské funkci vzkázal, že by si měl dobře uvědomovat, že Rusko je pro Velkou Británii největší hrozbou.

„Je to Rusko ve všech svých podobách, když se na něj podíváte vojensky. Jeho pozemní síly jsou pravděpodobně v krátkodobém horizontu menší hrozbou kvůli té degradaci, tomu vyčerpání, které vidíme v souvislosti s jejich bojem na Ukrajině,“ řekl Radakin. „Ale Rusko je i nadále jadernou mocností, má kybernetické schopnosti, má vesmírné schopnosti a má konkrétní programy na akce pod vodou, takže může ohrozit podmořské kabely, které umožňují tranzit světových informací po celé zeměkouli,“ dodal.

Admirál se také vrátil ke své nedávné návštěvě Kyjeva. „Plánují obnovit celé své území, pokud jde o Ukrajinu, a vidí Rusko, které bojuje, Rusko, které podle našich odhadů ztratilo více než 30 % své pozemní bojové efektivity,“ říká Radakin. „To ve skutečnosti znamená 50 000 ruských vojáků, kteří v tomto konfliktu buď zemřeli, nebo byli zraněni, téměř 1700 zničených ruských tanků, téměř 4000 zničených obrněných bojových vozidel, která patří Rusku,“ vypočítává ztráty a připomíná, že Ukrajinci jsou přesvědčeni, že válku vyhrají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]