ANO slibovalo, že bude líp. Tyto slogany se mu nejlépe daří naplnit u jeho zaměstnanců, kterým loni stouply mzdy na průměrnou úroveň 70 tisíc korun. Rostou nejrychleji v holdingu, kde v některých firmách stále nabízejí pracovní pozice těsně nad minimální mzdou.
[ctete postid=“228412″ title=“Krize elit a Babišovo snobské sídlo: Večeře za 4900, pivo za 110 korun“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Babiš-Paloma-385×230.jpg“ excerpt=“Deník Lidové noviny publikoval oslavný paján na prezidenta Miloše Zemana. Podle nich “ permalink=“https://forum24.cz/krize-elit-a-babisovo-snobske-sidlo-vecere-za-4900-pivo-za-110-korun/“]228412[/ctete]
Z výročních zpráv parlamentních stran za loňský rok vyplývá, že svoje zaměstnance nejštědřeji platí hnutí ANO. Průměrná mzda jeho aparátu (manažery a PR týmem počínaje, pomocným personálem konče) loni překročila 70 tisíc korun měsíčně, zatímco ještě v roce 2016 pobírali v průměru 44 tisíc. Nárůst mezd o třetinu v průběhu dvou let signalizuje, že v centrále ANO je skutečně líp. Příznivější podmínky historicky v tomto směru nikdo z konkurentů neměl.
To platilo i v loňském porovnání. Některé méně úspěšné strany musely po volbách propouštět, v jiných mzdy stagnovaly. V průměru dosahovaly zhruba poloviční výše, než v Babišově týmu. Zhruba kopírovaly výši průměrné mzdy v České republice, která loni vzrostla na 33 tisíc korun.
Na eráru se nešetří
Na tom by nebylo nic nepředstavitelného, jelikož ANO v poslední době na politické scéně dominuje a je už známo, že si na střídmost příliš nepotrpí. Přesto si tento vývoj zaslouží pozornost.
Mzdy zaměstnanců politické divize Agrofertu rekordně rostou, přestože její hospodaření loni skončilo ve ztrátě 43 milionů korun. Sousedské večeře ambiciózního pražského lídra Petra Stuchlíka vyšly pěkně draho, aniž přinesly očekávané efekty.
Celkové oficiálně vykázané náklady ANO na loňskou komunální a senátní kampaň dosáhly 159 milionů korun, což se odrazilo v zisku jednoho senátního obvodu a propadákem v prestižně pojímané Praze. Žádný extra důvod k bouřlivému aplausu, přesto mzdové náklady zaměstnaneckého aparátu dynamicky bobtnají.
Sluší se připomenout, že zhruba 75 procent loňských příjmů hnutí ANO ve výši 147 milionů korun tvořily státní příspěvky, vyplývající z počtu získaných mandátů. Jistě platí, že je jeho věcí, jak s těmito prostředky naloží. Přesto je zajímavé srovnání, jak majitel hnutí Andrej Babiš nakládá se svými penězi a jak s prostředky daňových poplatníků.
Rekordní růst mezd
Zejména v posledních dvou letech je pro výkon vlády ANO charakteristické razantní pouštění žilou státní pokladně. Nadále pokračuje v prudkém navyšování mandatorních výdajů o desítky miliard korun ročně, přestože ekonomika zpomaluje a její vyhlídky do budoucna nejsou příliš růžové.
Ještě nikdy předtím nebyla státní správa tak zbytnělá a nákladná jako dnes. Od roku 2014 stoupl počet státních zaměstnanců o 54 tisíc na rekordních 470 tisíc v letošním roce. Úměrně tomu stouply jejich mzdové náklady na 209,8 miliardy korun, tedy nejvíce v historii, což za stejné období představuje skokový posun o 71,4 miliard.
Zkrátka z cizího krev neteče. To se projevilo i nadstandardní péčí současné vlády o vlastní zaměstnance. Koncem roku jim vyplatila na odměnách za půl roku existence kabinetu rekordních 463 milionů korun.
Toto Babišovo „odpovědné“ hospodaření a setrvalé nakupování některých cílových voličských skupin, ať už státních zaměstnanců, nebo důchodců, kterým chce znovu přidat devět stovek, neprovázejí žádné reformy veřejných financí. Jsou tudíž latentním rizikem pro budoucí vlády.
Kde je podstatně hůř?
O poznání jinak se oligarcha chová k zaměstnancům svých firem z holdingu Agrofert, dnes formálně vložených do svěřenských fondů. O otřesných pracovních podmínkách v potravinářských podnicích, jako je Vodňanská drůbež, nedávno referovala i reportáž německé televizní stanice Deutsche Welle.
Je všeobecně známo, že nejen tento provoz najímá zahraniční agenturní pracovníky, jelikož pracovní a platové podmínky jsou zde natolik žalostné, že při současném převisu poptávky na trhu práce nemotivují domácí uchazeče.
Němečtí reportéři zjistili, že tito dělníci ve výrobě, mimo jiné z Vietnamu, Ukrajiny, Rumunska nebo Mongolska, bez kterých by potravinářská divize Agrofertu nemohla fungovat, pracují ve velmi těžkých podmínkách za 14 až 15 tisíc korun měsíčně. Navíc nelegálně bez písemné pracovní smlouvy, přičemž minimální mzda letos znovu poskočila na 13.350 korun.
14 tisíc měsíčně, práce načerno
Andrej Babiš tyto zprávy odmítl jako vylhané. Z aktuálních pracovních nabídek (server Kurzy.cz) však vyplývá, že společnost Vodňanská drůbež, speciálně v reportáži zmíněný závod v Modřicích, skutečně stále nabízí pozice dělníků ve výrobě s nástupním platem od 14 tisíc korun hrubého měsíčně.
[ctete postid=“243007″ title=“Babiš podnikatele zklamal a korupci neomezil, říká Winkler z Janečkova fondu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Winkler-385×230.jpg“ excerpt=“Finančník a filantrop Libor Winkler, který s Karlem Janečkem zakládal a financoval “ permalink=“https://forum24.cz/babis-podnikatele-zklamal-a-korupci-neomezil-rika-winkler-z-janeckova-fondu/“]243007[/ctete]
Podobné nástupní platy nabízejí i další potravinářské podniky Agrofertu, jako jsou Kostelecké uzeniny. Jen o málo štědřejší je například závod Krahulík.
Alarmující informace o špatných pracovních podmínkách v některých firmách Babišova impéria, doprovázených podprůměrnými mzdami, se objevily už dřív. Hodně v tomto směru odpracovali autoři knihy Žlutý baron, kteří popisovali fungování agenturních mafií v rámci Agrofertu, zaměstnávajících načerno zahraniční dělníky.
V souvislosti s rekordním zvýšením platů aparátu ANO se znovu potvrzuje, že některým divizím holdingu se daří líp, jiným podstatně hůř. Nejlépe prosperují ti, kdo jsou přímo napojeni na státní penězovody. To je ovšem pro Babišův „byznys“ typické a nikoho by to už nemělo překvapit.