Je Maďarsko trojským koněm Ruska?

(ČTK)

FOTO: ČTK

Když v roce 1991 vznikla Visegrádská skupina, byl to projev středoevropského entuziasmu, reprezentovaného například Václavem Havlem, po rozvalu sovětsko-ruského impéria. Hlavním účelem byla koordinace vstupu Maďarska, Polska a Československa (později Česka a Slovenska) do západních struktur – do NATO a EU. Stanovené úkoly byly počátkem nového tisíciletí naplněny, a tak Visegrád čili V4 začal hledat svůj nový a prohloubený smysl.

Ačkoliv se skupina V4 tvářila, že reprezentuje střední Evropu a artikuluje v EU a NATO její zájmy, nikdy nešlo o víc než přátelskou konzultační platformu především s kulturně-politickým programem. V4 nefungovala jako výrazně iniciativní zahraničněpolitický aktér. Zejména pro Polsko s jeho sebevědomím regionální velmoci to byl vždy jen jeden z mnoha nástrojů, jak prosazovat své národní zájmy. Jako skutečné partnery vnímalo Spojené státy, Německo a Francii, takže jeho připravenost pragmaticky opustit neformální dohody s Českem, Maďarskem a Slovenskem byla značná. Vlastně to můžeme považovat za doklad komplexnosti polské diplomacie, která se tradičně projevuje jako dobře připravený hráč.

Odlišná byla pozice tří menších zemí V4. Slovensko neustále v nějaké formě dobíhalo své partnery, zatímco Česko spíše reagovalo na aktuální výzvy, aniž by se zajímalo o širší kontext, nebo přicházelo s vlastními projekty. Jakýmsi volným radikálem bylo naopak Maďarsko, tehdy se ještě vyznačující politickým i ekonomickým liberalismem a touhou co nejrychleji se vrátit do svého civilizačního domova, na Západ.

Orbán jede za Putinem

Architektura V4 se začala významně proměňovat koncem první dekády ­21. sto­letí, přičemž nové trendy sem vnášelo i Česko, jehož prezidentem se stal Václav Klaus. Ten jako premiér veřejně pohrdal Visegrádem, aby se najednou transformoval v jeho podporovatele. Symbolickým předělem byl už rok 2007, kdy od ruského prezidenta Putina obdržel Puškinovu medaili. Ještě v roce 2008 se sice formálně zasazoval o radar v Brdech, který měl být součástí infrastruktury NATO, ale ve stejném roce, v reakci na invazi Ruska do Gruzie rozjel podivnou proruskou show, v níž z války obviňoval Gruzínce. To Orbán, který byl tehdy v opozici,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články