Je mi to velmi líto, říká k Petříčkovu konci europoslankyně, která přešla k ČSSD

Radka Maxová (Evropská unie)

Radka Maxová | FOTO: Evropská unie

Radka Maxová byla do Evropského parlamentu zvolena za hnutí ANO Andreje Babiše. Stranu ale opustila a nyní jako nezávislá zastupuje v této instituci ČSSD. Deníku FORUM 24 řekla, že lituje odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka, a doufá, že strana dokáže jeho schopnosti využít.

V rozhodnutí zastupovat ČSSD v europarlamentu šéfa strany Jana Hamáčka Maxovou nezviklalo. „Dlouho jsme se Štěpánkou Vajnerovou zvažovaly (poradkyně, odborná asistentka, pozn. red.), jakým směrem se po mém odchodu z hnutí ANO budeme ubírat. Sociální politiky byly a jsou pro nás srdeční záležitostí a zasahují do života každého z nás. ČR a Irsko byly jediné členské státy, které v Evropském parlamentu neměly zastoupení v S&D a občané naší země si zaslouží mít do této frakce přímé spojení. Sešla jsem se s vedením ČSSD a navrhla možnost spolupráce. Zdůrazňuji, nekladla jsem si žádné podmínky, neuzavírala žádné dohody a jasně deklarovala, že jako nezávislá chci pracovat ve prospěch všech občanů ČR,“ uvedla pro deník FORUM 24 Maxová.

FORUM 24 (archiv)

Europoslankyně ale přiznává, že Petříčkovo odvolání je pro ni zklamáním. „Je mi to velmi líto. Tomáše znám jako velmi vzdělaného, pracovitého, a především slušného člověka, který si umí stát za svým názorem. Doufám, že ČSSD dokáže využít jeho schopností ve svůj prospěch,“ říká Maxová.

Maxová má za to, že jelikož není členkou ČSSD, je takovéto rozhodnutí věcí strany, která se ve volbách bude zodpovídat svým voličům. „Ráda bych věřila, že se rozhodli správně. Jak už jsem ale řekla v jednom z předešlých rozhovorů, se Štěpánkou jsme intenzivně lobbovaly mezi členy ČSSD před jejich referendem o jejich účasti ve vládě pro vyslovení souhlasu. Teď vůči ČSSD cítím dluh, souhlasím s názorem, že sociálně demokraté kvůli fungování ve společné vládě s hnutím ANO přišli o řadu voličů,“ připouští Maxová.

Maxová odešla z ANO loni v říjnu, zdůvodnila to tím, že se hnutí premiéra Andreje Babiše odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Výhrady měla i k sociální politice ANO a vadilo jí, že hnutí už nestojí o její názory. Babiš poté Maxovou nepřímo označil za kariéristku a její odchod přivítal.

Maxová byla členkou hnutí ANO od roku 2012. Od srpna 2012 do března 2013 zastávala post místopředsedkyně a vedla také jihočeskou organizaci ANO. V letech 2013 až 2019 byla poslankyní.

Mezi důležité členy S&D patří britská Labouristická strana nebo německá Sociálnědemokratická strana (SPD). Česko v příslušné frakci dříve zastupovala ČSSD, v roce 2019 ale ve volbách získala necelá čtyři procenta hlasů a o své zástupce v EP přišla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]