
Ondřej Dostál FOTO: Evropská unie
FOTO: Evropská unie

Europoslanec a první místopředseda hnutí Stačilo! Ondřej Dostál se pochlubil svou cestou do Běloruska, kde mimo jiné navštívil parlament a diskutoval s jeho členy. Na sociální síti potom vychvaloval tamní průmysl, zemědělství a hlavní město Minsk. Jeho slova nevydržel europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který Dostála upozornil, že kolaboruje s diktátorským režimem.
Dostál se svou cestou do Běloruska chlubil na sociální síti. Nazval ji „fact-finding“ misí na pozvání běloruského velvyslanectví v Bruselu. „Jednalo se o individuální návštěvu, na vlastní náklady. Jejím cílem bylo dozvědět se nezprostředkovaně více o zemi, na niž EU uvaluje jednu sankci za druhou. Podle líčení našich médií má jít o něco jako krachující Mordor. Ale jak se říká v právu, audietur et altera pars, poslechni si i druhou stranu,“ prohlásil europoslanec za hnutí Stačilo!.
Podle svých postřehů, které popsal, Bělorusko „nijak viditelně nekrachuje“, hlavní město je čisté a bezpečné i v noci, nikde není žádné graffiti. „Navzdory zprávám o policejním státu jsem neviděl na ulicích žádné davy policistů či milicionářů, spíš méně než u nás,“ tvrdil.
„Bělorusko je stát, který se nehodlá zapojovat do žádné další války, to mi na výslovný dotaz opakovaně zdůraznil poslanec zahraničního výboru, s nímž jsem měl setkání v parlamentu,“ napsal potom Dostál. Minsk se sice do války aktivně nezapojuje, je ale spojencem Moskvy a v únoru 2022 prezident Alexandr Lukašenko povolil ruským vojskům přejít z Běloruska na Ukrajinu. Ruské jednotky se ale nakonec z této oblasti stáhly.
„Pokud jde o politiku a disidenty, i na to jsem se ptal. Jejich pozice – my vám nemluvíme do vládnutí v zemích EU, vy nám nemluvte do vlády v Bělorusku, ke každému odsouzení došlo podle platných zákonů běloruského státu. Mohou udělit amnestie, v minulosti to několikrát udělali, ale je jejich věc, zda se tak rozhodnou v budoucnu, či ne,“ prohlásil také Dostál. Nakonec dodal, že uvalovat na Bělorusko evropské sankce „moc smysl nedává“ a že Bělorusové mají „prostě jiný přístup k politice než my“.
Dostálova cesta do Běloruska nadzvedla ze židle lidoveckého europoslance Zdechovského. „Zase kolaborujete s diktátorským režimem, který zavírá lidi s jiným názorem do vězení? S režimem, který podporuje zabíjení lidí na Ukrajině? Je mi z Vás, kolego, na zvracení,“ vzkázal ostře svému kolegovi z Evropského parlamentu.
Bělorusko je považováno za totalitní stát, který nadále mimo jiné jakožto jediný v Evropě uplatňuje trest smrti. Prezident Alexandr Lukašenko byl zvolen poprvé v roce 1994 a od té doby zůstává vrcholným představitelem své země. V zemi proběhly opakované volby, které ale opozice označila za zfalšované. Po masových protestech v roce 2020 došlo k hromadnému zatýkání a násilí vůči odpůrcům Lukašenkova režimu. Stovky tisíc Bělorusů od té doby žijí v exilu.
Evropská unie vůči Bělorusku uvalila sankce v reakci na zfalšované volby konané v roce 2020, na represe, porušování lidských práv a na jeho spoluúčast na vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině. Jsou namířeny proti osobám odpovědným za represe a zastrašování pokojných demonstrantů, představitelů opozice a novinářů, jakož i za nekalý průběh samotného volebního procesu, za mučení zadržovaných osob a jiné porušování lidských práv. Na seznamu je například Lukašenko a jeho syn Viktor, který působí jako poradce pro národní bezpečnost.
Společně s Dostálem byl v Bělorusku také slovenský europoslanec Milan Uhrík z krajně pravicového hnutí Republika. Ten na sociálních sítích zveřejnil několik videí z cesty, kde například tvrdil, že „v životě neviděl čistší město, než je Minsk“. Opěvoval také nízké ceny benzinu a výstavbu bytů pro mladé.