Je na tom Švédsko díky liberálnímu přístupu ke covidu lépe? Názory se různí

Ilustrační foto (Pixabay/Tumisu)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Tumisu

Mnozí lidé v Německu opět závistivě vzhlížejí k Severu. Švédské občanské svobody považují za lepší protějšek německých předpisů, které se příliš často zdají být nedomyšlené. A především: zdá se, že Švédsko je ve čtvrté vlně v mnohem lepší pozici, píše Spiegel de. Jak tomu je při bližším pohledu?

Míra infekce je již několik týdnů nižší, švédská sedmidenní nemocnost je 130, německá 442 a Švédsko má v současné době nejnižší nemocnost mezi svými severskými sousedy (k 3. prosinci).

()

“Situace by se však mohla v blízké budoucnosti zhoršit. Státní epidemiolog Anders Tegnell se domnívá, že je možné, že jeho země je zatím za evropskou vlnou pozadu, ale brzy ji dožene, podobně jako se to stalo již jednou na podzim loňského roku. Tegnell nedokáže vysvětlit, proč je na tom Švédsko na začátku adventního období stále lépe než většina evropských zemí: ‘Vlastně nevíme,’ řekl deníku Dagens Nyheter.”

V minulém týdnu ovšem vzrostla míra nakažení v hlavním městě Stockholmu o 80 procent a brzy budou pravděpodobně znovu zavedena omezení. Jak je tu zvykem, jako doporučení. Půjde nejspíš o nošení roušek ve veřejné dopravě v době dopravní špičky, práci z domova a dálkové studium pro studenty. Ke zrušení všech pravidel kvůli koronaviru došlo sotva před více než dvěma měsíci.

Spiegel.de zmiňuje, že 70 procent Švédů je plně očkováno, což je jen o málo více než v Německu. Vedou Dánové se 77 procenty. Dosavadní relativně mírný průběh čtvrté vlny proto nelze vysvětlit ani očkováním, ani zvlášť opatrným chováním obyvatelstva.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Uno Wennergren, profesor teoretické biologie na univerzitě v Linköpingu, poukazuje na možnou příčinu. “Odpověď by mohla spočívat ve vysoké úmrtnosti,” říká. Důvodem je “vysoké sociální rozšíření” viru ve Švédsku. Přes všechny tragické důsledky, které to mělo, mohla být mezi obyvatelstvem rozšířena imunita.

Jaký je podíl osob, které se koronavirem nakazily od počátku pandemie? Ve Švédsku je to 11,9 % obyvatel, což je výrazně více než ve Finsku (3,4 %), Norsku (5,0 %), Německu (7,2 %) a Dánsku (8,6 %). To sice ještě zdaleka nedosahuje “stádní imunity”, ale mohl by to být jeden z faktorů.

Královská akademie věd tento týden vyslala jasný signál proti občasné samolibosti úředníků, pokud jde o problém covidu. “Zdravotnický úřad přišel s řadou opatření velmi pozdě,” kritizoval předseda komise Staffan Normark. „Jasná doporučení WHO týkající se nošení roušek nebyla například ve Švédsku dlouho uplatňována.”

Zatím se nezdá, že by liberální švédský přístup povzbudil občany k odpovědnému chování. “Znovu a znovu se objevují případy, které hovoří proti, jako nedávno v Sahlgrenské univerzitní nemocnici v Göteborgu. Před čtrnácti dny promluvil státní epidemiolog Tegnell na odpolední akci ke 400 zaměstnancům, kteří pak večer společně oslavovali na večírku. Krátce poté byly vydány první neschopenky kvůli covidu-19. Mezitím se považuje za jisté, že v den večírku bylo nakaženo 20 zaměstnanců nemocnice.”

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články