Je nepravděpodobné, že přijde 300 000 Čechů jako v létě, psal Der Spiegel den před Letnou

FB, Milion chvilek pro demokracii

Zdá se nepravděpodobné, že výzvu k demonstraci vyslyší znovu bezmála 300 000 Čechů jako v létě, psal v předvečer sobotní demonstrace na Letné německý server Der Spiegel. Jak dále rozvedl, odhodlání jít demonstrovat mělo údajně opadnout nikoli snad kvůli počasí, ale „od léta změněným okolnostem“.

Těmi okolnostmi autor myslel zastavené stíhání pro údajně bezpředmětné nařčení z dotačního podvodu kolem financování luxusního rezortu „Čapí hnízdo“. Kromě toho – a to už je povážlivá spekulace německého serveru – Babiš nedemontoval demokracii v Česku do té míry, v jaké se to stalo v Polsku nebo v Maďarsku.

Potíž není v předpovědi nízké účasti na demonstraci – žádné obecně sdílené a zřetelné nadšení z chystané demonstrace v Česku tentokrát skutečně nevládlo. Horší je to ale s nabídnutým zdůvodněním, proč mělo přijít o poznání méně lidí. Česko, jehož premiér letos zásadně reorganizoval úřad mající posoudit jeho možné potíže se zákonem, má dobrý důvod bát se o své demokratické instituce. Země,  kde předseda vlády vyměnil ministra spravedlnosti, jehož rezort mohl rozhodovat o premiérově osudu, na tom věru není o mnoho lépe než Polsko nebo Maďarsko, o zastaveném trestním stíhání ani nemluvě.

K dovršení všech výše uvedených nešťastných omylů se Der Spiegel obrací na Roberta Schustera z Lidových novin, patřících do Babišova holdingu, uvádí jej coby analytika a dozvídá se od něj, že aktuální „Letná“ bude namířená hlavně proti Zemanovi. Nu, neměla být a nebyla, ale co už měl také „analytik“ ovládnutého listu dělat jiného než odvést řeč od svého zaměstnavatele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner