Je nutné najít jiného prezidenta než Zemana, říká Pospíšil. Kandidaturu nevyloučil

()

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl europoslanec Jiří Pospíšil. Nevyloučil, že by v budoucnu mohl kandidovat na prezidenta, a to zejména kvůli tomu, že by nechtěl, aby na svém místě i v dalším období setrval Miloš Zeman.

Hospodářské noviny přinesly informaci, že má Pospíšil zájem na místo hlavy státu kandidovat. „Já jsem pouze řekl, že v poslední době se mi čím dále častěji stává, že mi lidé říkají, že by bylo fajn, abych o tom uvažoval a případně kandidoval,“ vysvětlil europoslanec s tím, že rozhodnut zatím není. „Je to tak významný úřad, že je nutné, abych o tom přemýšlel,“ doplnil s tím, že tím nejdůležitějším, k čemu by měl v příštích volbách dojít, je nalezení jiného – nekomunistického – prezidenta,  než je Miloš Zeman.

Premiér Bohuslav Sobotka (ceskatelevize.cz)

Pospíšil uvedl, že osobně je mu ze středoevropských prezidentů nejsympatičtější slovenská hlava státu Andrej Kiska. V debatě samozřejmě došlo i na Zemanův výrok o tom, že nedemokraticky se lze premiéra Bohuslava Sobotky zbavit kalašnikovem. Ten Pospíšil označil za hloupý bonmot. „Ten výrok je samozřejmě velmi nešťastný. Žijeme v době určitého napětí a v době bezpečnostních rizik a může být velice nebezpečný,“ zhodnotil Pospíšil. „Takový výrok nepatří do úst prezidenta v demokratickém právním státě.“

Dalším tématem byla samozřejmě i migrační krize. „Evropa zatím konkrétní společné kroky neprosadila,“ uznal Pospíšil. „Je logické, že jednotlivé národní vlády nečekají na to, co bude dělat Brusel,“ dodal. Europoslanec stále volá po tom, aby ke společnému řešení došlo. Je pro něj alarmující, že klesá počet příznivců Evropské unie. „Pro mě je jedním z řešení hlídat hranici v Řecku,“ řekl Pospíšil.

Pospíšil má za to, že hlídání hranice je možné – uvedl to na příkladu Austrálie. „Pokud Řecko nebude chtít, nezbývá než uvažovat o  jeho vyloučení ze Schengenu,“ myslí si. Europoslanec vidí šanci v tom, že mnoho politiků se dívá na situaci realističtěji než v létě. Podle Pospíšila krize ukázala, že má smysl existence V4. „Zdrženlivý přístup V4 k uprchlíkům byl správný,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]