Je potřeba deagrofertizovat státní správu, říká Rakušan

Vít Rakušan (STAN) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Vít Rakušan (STAN) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan reagoval na vyjádření Andreje Babiše o tom, že hnutí ANO nemá ve státní správě žádné lidi. Zaměňování hnutí ANO za Agrofert je podle Rakušana komické a definuje situaci České republiky. Podle nového vicepremiéra a ministra vnitra Rakušana není možné, aby ve Státním zemědělském intervenčním fondu byli lidé, kteří jsou přímo napojeni na Agrofert.

Vít Rakušan v nedělních Otázkách Václava Moravce v návaznosti na Babišovo vyjádření zdůraznil, že nemluvil o lidech z hnutí ANO, ale o lidech z Agrofertu, kteří jsou dosazeni na postech ve státní správě. Zmínil například Richarda Brabce z ministerstva životního prostředí a dříve působícího v Lovochemii a Jana Landu, státního tajemníka a předsedu dozorčí rady firmy Agro Bohemia. „Ve Státním zemědělském intervenčním fondu jsou další a další lidé, kteří jsou přímo napojeni na Agrofert,“ dodal Rakušan.

Podle Rakušana je ale největší problém jinde. „Lidi z Agrofertu samozřejmě v dozorčích radách jsou, ale to přeci není to nejhorší. Podívejme se na ty kšefty, které stát s holdingem vede,“ vyzdvihl vicepremiér.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Podle vicepremiéra je možným řešením nenominovat do dozorčích rad lidi, u kterých je potenciální střet zájmů. Dosazování lidí z holdingu do Státního zemědělského intervenčního fondu a lidí z chemického průmyslu na ministerstvo životního prostředí podle Rakušana nemá obdoby.

Dříve měla prý agrofertizace jiné podoby. Středočeský kraj pod vedením hnutí ANO měl podle Rakušana za období 2016 až 2020 smlouvy s firmami navázanými na holding Agrofert ve výši sta milionů korun. „Dva kraje, Liberecký a Plzeňský, kde byli hejtmani z jiných stran, měly za stejnou dobu smlouvy asi v řádu dvou milionů korun. To už není vysvětlitelné,“ zdůraznil Rakušan.

Na postech státní správy by podle Rakušana neměli být lidé, u kterých je skutečné podezření na to, že nezastávají zájmy státu, ale jedné konkrétní firmy. „To je celé. A už to prořeknutí, přeřeknutí pana premiéra, že nerozlišuje mezi Agrofertem a hnutím ANO, je absolutně příznačné pro to, co se s naší zemí stalo,“ uzavírá Vít Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]