Ruská ambasáda je prošpikována špiony, Rusko je potřeba zastavit. Politici reagují na agresi

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) 
 (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Z České republiky bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, u kterých bylo zjištěno, že jsou členové ruských tajných služeb. Premiér Andrej Babiš v sobotu na tiskové konferenci oznámil, že podle zjištění českých bezpečnostních složek byli zapojeni do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích. Na opuštění země mají 48 hodin.

Tisková konference, na které vystoupili dočasný ministr zahraničí a ministr vnitra Jan Hamáček a premiér země Andrej Babiš, ihned spustila vlnu reakcí. „Rusko se nikdy nesmířilo s tím, že už jsme mimo sféru jejich vlivu. Vede proti nám válku a dnes jsme se dozvěděli jen o části jejich teroristické činnosti. Kroky vlády jsou nedostatečné,“ napsala na twitter předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Senátor Pavel Fischer vyjádřil na twitteru podporu rozhodnutí vlády. „Česká republika je suverénní stát a musí svou suverenitu bránit,“ napsal.

„Teroristický čin Ruska v České republice. Politickou odpovědnost mají všichni čeští proruští politici v čele s prezidentem M. Zemanem,“ okomentoval situaci poslanec Zbyněk Stanjura.

Redakce deníku FORUM 24 získala také vyjádření poslankyně Jany Černochové: „Zapojení ruských špionů do výbuchu ve Vrběticích je zcela bezprecedentní narušení suverenity a bezpečnosti České republiky. Potvrzuje se, že ruské tajné služby operují nelegálně na našem území a tomu musíme učinit přítrž. Zvláště, když při jejich operaci zahynou naši občané. Toto není možné tolerovat, Rusko musí být hnáno ke zodpovědnosti a minimálně odškodnit rodiny mrtvých. Vítám, že bude vyhoštěno 18 ruských „diplomatů“. Nepovažuji to ovšem za konečné a musí dojít ještě k mnohem větší redukci ruské diplomatické přítomnosti na našem území. Premiér musí situaci neprodleně řešit v širším kontextu. Co nejrychleji svolávám Výbor pro obranu, protože se jedná o naprosto závažnou situaci.“

K dění se vyjádřil i senátor za TOP 09 Tomáš Czernin. „Ruští agenti zřejmě způsobili smrt českých občanů na našem území. Vypovězení ruských diplomatů je minimum. Vyřazení Ruska z jakýchkoli klíčových státních zakázek musí následovat. Rusko je říše zla!“

„Rusko a tendr na dostavbu Dukovan?!! Tímto je to snad definitivně ze hry!“ okomentoval situaci europoslanec Tomáš Zdechovský a dodal: „Pokud ještě někdo pochybuje o tom, že Rusku na nás záleží, tak ať si pustí ještě jednou záznam dnešní tiskovky. Velmoc, která se neštítí ničeho!“

„Informace o aktivitách ruských agentů na území ČR jsou naprosto šokující. Reakce České republiky musí být tvrdá a srozumitelná,“ napsal na twitter předseda ODS Petr Fiala.

Europoslanec Jiří Pospíšil pro deník FORUM 24 uvedl:

„Socha Koněva, Navalný, Dukovany, obhajoba invaze z 21. srpna 1968, hybridní válka proti EU. A nyní přímá agrese proti České republice. Takhle bych mohl ještě pokračovat cely den.

Neměla by být tato kauza onou pověstnou poslední kapkou, kterou přeteče pohár trpělivosti s Putinovským Ruskem i u těch, kteří dosud věřili, že je s ním možné mít rovnocenné a solidní vztahy?

Není snad už třeba dalších důkazů, že nás Rusko bere jako sféru svého zájmu, v níž hodlá uplatňovat svůj vliv všemi prostředky včetně použití síly. Není načase říct dost? Doufám, že vůči Rusku nyní přitvrdí i EU a NATO. A ze my všichni si uvědomíme, jakou reálnou hrozbu představuje. Tímto je vyzývám k součinnosti.

Už je opravdu nejvyšší čas!“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]