Je povinností prezidenta informovat o svém zdravotním stavu, tvrdil před časem Zeman. Co se změnilo?

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Celých 48 hodin trvalo kanceláři prezidenta republiky, než zveřejnila zprávu o důvodech hospitalizace hlavy státu. Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček v den převozu prezidenta do Ústřední vojenské nemocnice na twitteru sdílel raději příspěvky s náboženskou tematikou. Přitom to byl právě Zeman, kdo dříve trval na tom, aby občané vždy měli informace o zdravotním stavu prezidenta.

Informační embargo, které ve středu na zprávy uvalila střešovická nemocnice i Pražský hrad, vyvolalo mnoho otázek a spekulací. Vzhledem k tomu, že horšící se zdravotní stav prezidenta je zřetelný při každém jeho vystoupení na veřejnosti, je pochopitelné, že převoz do nemocnice není brán jako samozřejmost.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Navíc pokaždé, když se musel Miloš Zeman přemístit do zdravotnického zařízení, informoval o tom Jiří Ovčáček dopředu a známý byl i důvod hospitalizace. Někdy se jednalo o drobné operace, jindy šlo o „rekondiční pobyty“. Tentokrát ovšem tiskový mluvčí mlčel. Dlouho. 

Když navíc Andrej Babiš na twitteru zveřejnil vzkaz o tom, jak na prezidenta myslí, spekulace se rozjely na ještě vyšší obrátky. Podle dnešního vyjádření nižšího státního úředníka to už ale vypadá, že si hradní parta udělala ze všech „dobrý den“ a testovala, jak budou média reagovat na mlčení ohledně stavu prezidenta.

Přitom to byl právě Miloš Zeman, který v roce 2019 trval na tom, aby o neduzích a nemocech hlavy státu věděli občané za každých okolností. „V případě prezidenta republiky je jeho povinností, aby občané znali zprávu o jeho zdravotním stavu,“ řekl Zeman v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem.

S tímto výrokem se ztotožňuje i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten na twitteru vyjádřil znepokojení z toho, že Hrad mlčel o prezidentově hospitalizaci. „Nikdo nemáme právo znát zdravotní stav spoluobčana. Dokonce ani nemáme právo zveřejňovat zdravotnickou dokumentaci vlastních dospělých dětí. Všichni ale máme právo na to, abychom znali zdravotní stav prezidenta republiky,“ napsal exposlanec. „To má být informace veřejná a jde o příliš vážnou věc,“ dodal.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Je sice pravdou, že Miloš Zeman se svým chováním ve funkci prezidenta vymyká všem zvyklostem a představám o reprezentativní osobě na Pražském hradě, jeho zdravotní stav by však měl být veřejnosti znám. Stejně by se hodilo i Andreji Babišovi, aby měl přesné informace.

Pro něj totiž představa, že by třeba Zeman z důvodu vážné nemoci musel opustit post hlavy státu, musí být noční můrou. Dokud se totiž může spolehnout na mocenského spojence na Hradě, má jistotu, že jeho premiérská kariéra není ohrožena. Možná i proto byla ze středečního Babišova vzkazu na sociální síti cítí obava. O prezidentovo zdraví, zřejmě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]