Je Putin opravdu těžce nemocný? Zrušil svoji pravidelnou televizní exhibici

Vladimir Putin (ČTK)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov oznámil, že se v červnu neuskuteční tradiční televizní divadlo jménem Přímá linka. Tedy pořad, během něhož Vladimir Putin v přímém přenosu odpovídá na dotazy diváků. Důvody, ani jiný termín však neuvedl.

„Přímá linka se tento měsíc uskutečnit nemůže,“ řekl doslova mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Přitom ještě nedávno oznámil, že se tradiční akce uskuteční v termínu po 18. červnu, kdy končí Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum.

()

O důvodech se stále jen spekuluje. Podle řady médií z celého světa je ruský diktátor těžce nemocný. V úvahu údajně přicházejí rakovina slinivky, rakovina štítné žlázy, Parkinsonova choroba, či dokonce demence.

Ruský sociolog Igor Eidman navíc sdílel svůj názor, že Putin trpí schizofrenií a že stejně jako jeho vědomí jsou v Ruské federaci v otázce cílů války proti Ukrajině a prostředků k jejich dosažení do značné míry rozpolceny i tamní elity.

Peskov sice oznámil zrušení, ale zároveň uvedl, že příprava Přímé linky nadále probíhá, jen nebylo ještě stanoveno datum. „Možná se datum trochu posune, možná ne. Zatím nejsou žádné termíny, ale probíhají předběžné přípravy,“ řekl.

Přímá linka, při které Putin zpravidla déle než 3 hodiny komunikuje „přímo“ s obyčejnými Rusy, naslouchá jejich dotazům a stížnostem a hned dává pokyny odpovědným osobám, se konal vždy v červnu s výjimkou let 2004, 2012 a 2020, kdy se toto divadelní představení neodehrálo. Naposledy se Putin se svými poddanými takto viděl 30. června 2021, kdy za 3,5 hodiny zodpověděl 68 dotazů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]