Volby do mediálních rad se změní. V září by podle novely zákona měli být všichni radní zvoleni znovu

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Novela zákona o České televizi a Českém rozhlase počítá s tím, že by třetinu mediálních radních volil senát. Zvýší se také kvórum pro jmenování a odvolání generálního ředitele. Do konce srpna mají navíc obě kontrolní instituce skončit a o dva měsíce později se zvolí nové podle novelizovaného klíče.

Podle zákona z roku 1991, který byl za dobu své existence několikrát novelizován, volí všechny členy mediálních rad poslanecká sněmovna. Novela zákona, kterou vládě představil ministr kultury Martin Baxa (ODS), počítá s tím, že z patnácti radních České televize by nově pět volila horní komora parlamentu, v případě Českého rozhlasu tři z devíti. Odvolávat radní bude moci vždy pouze komora, která je zvolila.

Mediální analytik Filip Rožánek (FIlip Rožánek / se souhlasem)

Hlavním cílem navrhované právní úpravy je podle důvodové zprávy dosáhnout u voleb a odvolávání členů rad veřejnoprávních médií zapojení obou komor parlamentu, jejichž členové jsou voleni odlišnými systémy a ve svém celku tak představují komplexní reprezentaci občanů České republiky. 

Novinkou je to, že radní mohou navrhovat pouze organizace, které fungují alespoň 10 let. „Taková doba ověří seriózní záměr výkonu činnosti i ukotvení v některém ze stanovených odvětví společnosti,“ vysvětluje předkladatel v důvodové zprávě.

Zvyšuje se také kvórum pro jmenování i odvolání generálního ředitele. V televizní radě musí pro kandidáta nově hlasovat 11 radních, v rozhlasové radě sedm místo dřívějších šesti. Novela by měla začít platit 1. července. O dva měsíce později by se podle návrhu měly obě mediální rady, do jejichž pravomoci patří například schvalování rozpočtu nebo volba generálních ředitelů, rozpustit a poslanci by je měli zvolit zcela nové.

Vláda plní sliby z programového prohlášení

„Putinův útok na Ukrajinu raketově zvýšil aktuálnost debaty o svobodě médií. I proto jsme připravili novelu zákonů o České televizi a Českém rozhlasu, která posiluje jejich nezávislost a odolnost. A tím jsme také bleskově splnili jeden z důležitých bodů našeho programu,“ řekl ministr kultury Baxa na 30. kongresu ODS.

(Týdeník FORUM)

Vláda touto novelou, kterou se zabývala na jednání 13. dubna, ale zatím ji neschválila, plní své sliby z programového prohlášení, ve kterém se zavázala k zapojení senátu do voleb radních. Zvláštní důraz chce také klást „na posílení transparentnosti a stability veřejnoprávních médií, protože nezávislost sdělovacích prostředků je nezbytnou podmínkou odolné demokracie“. 

V Radě České televize je aktuálně pět míst neobsazených. Poslanci nevybrali adepta na místo po Haně Lipovské a dostatečný počet hlasů nezískali ani Zdeněk Šarapatka a Daniel Váňa, kteří v Radě České televize působili už v minulosti. V běžné volbě, ve které byli voleni další čtyři radní, nezískal ani jeden z kandidátů potřebný počet hlasů. Ke zvolení jich bylo potřeba nejméně 95. Na jedno volné místo v Radě Českého rozhlasu poslanci zvolili historika Jaroslava Šebka, kterého navrhla Akademie věd.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]