Je s vámi složitá koordinace, vzkázal praktikům Hamáček. Za výrok se omluvil

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)  (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura vyzval vládu, aby se více zaměřila na očkování nejstarších občanů. V nedělních Otázkách Václava Moravce upozornil, že šedesát tisíc seniorů nad 80 let stále na svou vakcínu čeká. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jde o pacienty registrované u svých lékařů. Z jeho slov vyznělo, že za problém mohou právě praktici. Za své tvrzení se později omluvil na sociální síti.

„Jsou to lidé, kteří jsou registrováni u praktiků,“ reagoval ministr Jan Hamáček na slova Zbyňka Stanjury, který upozorňoval na vysoké číslo nenaočkovaných seniorů.

Já platím, já rozhoduji ()

„Bohužel, ta koordinace s praktickými lékaři je složitější, protože jich je hodně. Oni očkují tak, jak jim tam ti lidé přijdou. A bylo by potřeba apelovat na praktiky, ať zkusí prioritizovat nejstarší pacienty,“ prohlásil v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Svým tvrzením však rozčílil některé praktické lékaře. „Vážně si řekl, že praktici mohou za neočkované seniory? Že nedodržujeme priority a očkujeme mladé? To snad nemyslíš vážně,“ reagovala na twitteru podrážděně například lékařka z Prahy.

Hamáček se následně za svá slova omluvil. „Pokud se můj dnešní výrok o očkování seniorů dotknul praktických lékařů, omlouvám se, nebyl tak myšlen. Chtěl jsem jen poukázat na to, že doočkovat naše nejstarší spoluobčany je problém, který musíme urychleně řešit i ve spolupráci s praktiky. Budu o tom hovořit na Ústředním krizovém štábu a Radě vlády pro zdravotní rizika,“ napsal na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]