Je Soukup se svou televizí nebezpečný, když se na to skoro nikdo nedívá? Ale ano, je

Eric Drooker

Na to, jaký kolem sebe dokáže Jaromír Soukup se svou TV Barrandov dělat povyk, to zas při pohledu na jeho diváckou obec tak slavné není.

Jak je to s čísly sledovanosti, se můžeme dočíst třeba na Neovlivni.cz. Není to skutečně nijak slavné: „Celá skupina Barrandov (Barrandov TS) dosáhla za rok 2018 průměrné sledovanosti 7,01 procenta v cílové skupině 15+. U diváků ve věku 15–54 let, tedy v cílové skupině, která je pro komerční televize nejdůležitější, protože na ni cílí většina zadavatelů reklamy, to bylo ovšem jen 3,59 procenta. Je otázkou, zda se podaří stejný výsledek v letošním roce, protože čísla o sledovanosti za leden a podstatnou část února jsou nižší.“

Nějak se nezdá, že by mládí republiky toužilo vidět tolik hodin týdně podivné výstupy pana Soukupa. Ono ani odborníků, kteří by potřebovali tolik materiálu pro zkoumání proudu vědomí, zas tolik není.

Funguje tady ale podobný efekt jako třeba u dezinformčních webů. Obsah se šíří dál. V tomto případě převším pravidelná selanka, kdy Soukup asistuje Miloši Zemanovi při šíření jeho prapodivných zvěstí. Zeman se celé řadě médií vyhýbá, ta veřejnoprávní jeho mluvčí systematicky polévá slovní špínou. Když Zeman něco řekne, i kdyby to bylo u nejslavnějšího piosáru v zemi, co stojí u Hlavního nádraží, převezmou štafetu další. Mohlo by se namítnout, že není potřeba se na tom podílet, ale ono je těžké nereferovat o něčem, co řekla hlava státu.

Problém není v tom, že prezident někde něco vykládá, ani že to dělá v soukromé televizi. Mohl by to dělat třeba někde na návsi u požární nádrže. To je jeho věc. Potíž je v tom, že nemá oponenta, který by byl schopen (a vůbec ochoten) na něj reagovat na místě. Kdyby musel čelit skutečným otázkám a ne slaboduchým přihrávkám, vypadal by jeho obraz jinak. Totiž blíže truchlivé realitě. Proto se také v prvním kole prezidentské volby všem debatám v putinovském stylu vedení kampaně vyhnul. Sotva by tam totiž obstál.

Soukup je jen jeden z malých přítoků do velké informační řeky. Jenže i jeden přítok dokáže napáchat zlo, když jsou to samé splašky, které si zachovají toxicitu i naředěné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]