Na podzim přijde do kin další z řady filmů, jež mapují historii národa v nacistickém i komunistickém režimu. Film Bratři o Ctiradovi a Josefovi Mašínových nepochybně opět rozvíří letitou veřejnou debatu. Vypjaté spory o činech jejich ozbrojené antikomunistické skupiny vzbuzuje také návrh na státní vyznamenání pro bratry Mašíny, který přichází každý rok, zejména z prostředí české emigrace. Není divu, že narudlý Miloš Zeman Mašínům vyznamenání nedal. Nechystá se k tomu ale ani nový prezident Petr Pavel. Vyznamenání pro Mašíny je tedy těžko představitelné.
Debata o činech skupiny bratří Mašínů je ovšem velmi potřebná. Stojí tu proti sobě zcela principiální a protichůdná hlediska.
První hledisko vyzdvihuje fakt, že se Mašínové postavili na odpor vůči zločinné diktatuře. Kdyby se takhle zachovalo větší množství lidí, měli bychom mnohem lepší dojem z morálního profilu našeho národa, a tudíž by takové vystoupení ovlivnilo naše kolektivní sebevědomí. Bohužel se to v širším měřítku nestalo. Přesto je ale třeba říci, že různým jiným způsobem se proti komunistickému režimu postavily stovky lidí.
Druhé hledisko poukazuje na fakt, že při svém ozbrojeném odporu oba bratři zabíjeli lidi, kteří se jim v podstatě náhodou připletli do cesty. Kromě dvou příslušníků policie totalitního státu to byl také obyčejný pokladník, který převážel peníze na výplaty. Jednoho z esenbáků pak Ctirad Mašín podřezal při přepadení jeho služebny, když byl svázaný a omámený chloroformem. Zabití zajatce mělo jediný smysl: Aby nemohl vypovídat. Mezi dalšími mrtvými jsou příslušníci východoněmecké policie.
Když čteme o těchto událostech, máme přirozeně pochybnosti o oprávněnosti takových činů. Příslušníků bezpečnostního aparátu totalitních států nám nemusí být líto. Zabití pokladníka je ale činem nepřijatelným a stejně tak se nám příčí podřezání zajatce. Mašínové se prostě chovali tak, jako by byli v občanské válce. Oni měli za to, že jim tuto občanskou válku vyhlásil zločinný režim a oni jako vojáci a synové statečného otce, jehož nacisté popravili za odbojovou činnost, chtěli bojovat a chtěli se osvobodit z tohoto režimu tím, že se doslova prostříleli na Západ.
Kdyby se tyto činy odehrály…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.