Absolutní alibismus, okomentovala rozhodnutí prezidenta Vildumetzová. Je to laciné, reagoval Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24 / ČTK / Taneček David)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24 / ČTK / Taneček David

Říkat, že má zákon chyby, je protiústavní a potom říct, že pokud ho hnutí ANO nedá k Ústavnímu soudu, tak že to udělá sám, je absolutní alibismus, okomentovala rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat snížení valorizace penzí poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Podle ministra vnitra a předsedy hnutí STAN je argumentace opozičního ANO laciná. Prohlásil to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

„Věřila jsem v to, že když ho dvakrát navštívil Karel Havlíček s Alenou Schillerovou a řekli mu dostatek argumentů, tak že ten zákon nepodepíše. Myslím si, že říkat, že má zákon chyby, je protiústavní a potom říct, že pokud ho hnutí ANO nedá k Ústavnímu soudu, tak že to udělá sám, je absolutní alibismus. Působí to na mě velmi neférovým dojmem,“ řekla Mračková Vildumetzová během nedělní debaty.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Kdyby nepodepsal, prezidenta byste chválili

„Váš předseda (Andrej Babiš, pozn. red.) hodně prohrál, pan prezident hodně vyhrál a nechte mu tu svobodu rozhodování, aniž byste říkali, že ve chvíli, kdy nebude souhlasit s vaším názorem, tak není prezidentem všech lidí. To je laciné,“ reagoval na její slova ministr vnitra Vít Rakušan.

„Ve chvíli, kdy by to nepodepsal, tak byste ho chválili, prezident má dělat to, co chcete, nechcete. Ve chvíli, kdy udělá to, co chcete, tak je to prezident všech občanů. Ve chvíli, kdy to neudělá, tak to není prezident občanů své země,“ pokračoval Rakušan.

Prezident Petr Pavel pár dní po své inauguraci podepsal vládní novelu, která snížila červnovou valorizaci důchodů. Místo zhruba 1800 korun dostanou důchodci kvůli vysoké inflaci v průměru 800 korun. Na tiskové konferenci ke svému rozhodnutí nový prezident České republiky kritizoval vládu. Měl výhrady ke způsobu projednávání, nelíbilo se mu, že vláda neměla v rozpočtu připravené peníze, kritizoval špatnou komunikaci.

Je prezident Pavel vládním kandidátem?

„Petr Pavel ukázal to, co bylo od začátku jasné. Není žádným vládním kandidátem, není žádným vládním prezidentem. Je to silný politik, na kterého jsme se všichni těšili. Má svůj názor, my nejsme ve shodě se vším,“ řekl vicepremiér Rakušan během nedělní debaty na CNN Prima News. „Je to zcela legitimní přístup, ale hlavní je ten podpis,“ dodal s tím, že kabinet Petra Fialy (ODS) dohání resty, které vznikly za posledních osm let.

Podle Mračkové Vildumetzové ale prezident Petr Pavel promarnil jedinečnou příležitost, jak ze sebe smýt nálepku, že je vládním prezidentem. „Myslím si, že pan ministr Rakušan by neměl po 18 měsících ve vládě říkat, že něco zdědili. S důchodovou reformou nepřišel nikdo za posledních X let. Měli jsme jedinečnou možnost sednout si ke stolu a konečně s nějakou důchodovou reformou přijít, pokud by prezident zákon nepodepsal,“ doplnila poslankyně za hnutí ANO.

(FORUM 24)

Snížení valorizace má letos stát 15 miliard korun, bez něj by výdaje státu na penze podle vlády vzrostly letos o 34,4 miliardy korun. V následujících sedmi letech do roku 2030 by se zvýšily postupně na celkem zhruba 291,3 miliardy korun, řekl senátorům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle ministra je k tomu třeba připočítat náklady na obsluhu státního dluhu ve výši 50,5 miliardy korun, celkem by se tedy náklady navýšily na 342 miliard korun, které by si vláda musela půjčit.

Průměrná starobní penze činila v lednu podle ministerstva práce a sociálních věcí 19 438 korun. Po omezeném zvýšení přesáhne průměrná penze podle ministerstva 20 tisíc korun a dostane se na 46 procent průměrné mzdy. Bez snížení růstu valorizací by se průměrný důchod zvýšil na 48 procent průměrné mzdy, zatímco v minulosti se pohyboval na úrovni kolem 40 procent průměrné mzdy.