Je to oficiální: Zpráva OLAF je hotová. Výsledky znají vyšetřovací orgány v Česku i Evropská komise

Andrej Babiš a Čapí hnízdo (ATEO / použito se svolením autora)

Andrej Babiš a Čapí hnízdo | FOTO: ATEO / použito se svolením autora

V posledních týdnech odpovídali zástupci Evropského úřadu pro boj proti podvodům stále stejně: „Vyšetřování nesrovnalostí ve financování Čapího hnízda stále pokračuje.“ Teď je ale situace jiná a OLAF oficiálně uvedl, že vyšetřování je ukončeno a výsledky byly postoupeny nejen příslušným orgánům v České republice, ale také Evropské komisi.

„V prosinci 2017 dokončil OLAF vyšetřování možných nesrovnalostí v projektu Farma Čapí hnízdo, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. OLAF uzavřel případ s doporučeními Evropské komisi a příslušným soudním orgánům v České republice,“ sdělil zástupce OLAF na oficiální dotaz deníku FORUM 24.

Babišův šéfredaktor  Jaroslav Plesl  (Repro ČT)

OLAF podle svého vyjádření již nemá pravomoc věc dále komentovat a dotazy by měly být směřovány příslušným orgánům v České republice. Je tedy jasné, že zprávu mají k dispozici jak orgány činné v trestním řízení, tak i ministerstvo financí. Vzhledem k tomu, že všem těmto institucím jsou nadřízeni zástupci Babišova hnutí ANO, můžeme očekávat, že se zveřejnění bude i nadále protahovat.

Kvůli kauze Čapí hnízdo žádá policie již podruhé o vydání premiéra Andreje Babiše a prvního místopředsedy jeho hnutí Jaroslava Faltýnka. Vyšetřována je také Babišova rodina, kvůli padesátimilionové dotaci dalších devět lidí. Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost podle policie vrátila pod Agrofert.

Chcete číst tištěný magazín Revue FORUM? Předplaťte si jej ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]