Je to sněmovní fiasko, ostuda vládních stran, hodnotili poslanci utajované jednání o Hamáčkovi a Rusku

Vojtěch Filip, Jan Hamáček a Andrej Babiš (ČTK)

Vojtěch Filip, Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Utajené, hodinu a půl dlouhé úterní jednání sněmovny se týkalo novinářského zjištění, dle kterého měl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odjet do Ruska, aby vyměnil milion kusů vakcíny Sputnik za mlčení v kauze Vrbětice. Poslanci museli odevzdat veškerá záznamová zařízení včetně počítačů, telefonů nebo chytrých hodinek. Nepromluvil na něm však nikdo z pozvaných – tedy nikdo z šéfů tajných služeb, nejvyšší státní zástupce ani policejní prezident.

Stalo se to naposled v roce 2018, kdy sněmovna jednala neveřejně a kdy poslanci řešili kauzu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ohledně konce jejího tehdejšího šéfa Michala Murína. Během úterního jednání, které se týkalo nevysvětlené plánované cesty ministra vnitra Jana Hamáčka do Ruska, se situace opakovala. Zákonodárci tentokrát museli odevzdat notebooky, telefony, chytré hodinky – zkrátka jakékoli záznamové zařízení.

FORUM 24 (archiv)

Vzhledem k citlivým informacím se utajované části schůze neúčastnili zapisovatelé, nezřizoval se ani stenoprotokol. Byla taktéž vypnuta v prostorách sněmovny wi-fi. Jenže zbytečně – nakonec nepromluvili totiž ani zástupci tajných služeb, ani šéf žalobců Pavel Zeman.

„Je politováníhodné, že pozvaní hosté nevystoupili. Za koalici Piráti a Starostové jsem během dvouhodinového jednání vystupoval pouze já, a to celkem se dvěmi faktickými poznámkami, které v délce nepřesáhly čtyři minuty. Na jednání nezazněla žádná režimová informace, nebyl důvod jednání uzavírat a odhlasovat si, že se nebude pořizovat stenozáznam,“ diví se výsledku jednání pirátský poslanec Jan Lipavský, podle nějž plénum sněmovny není vhodné místo pro zjišťování informací; proto bude požadovat svolání bezpečnostního výboru nebo ustavení vyšetřovací komise.

„To, že jsme vlastně za tu hodinu a půl trvání schůze v neveřejném režimu neslyšeli nic, co by tento režim vyžadovalo, vlastně jsme se nedozvěděli vůbec nic, co bychom dnes nevyčetli z médií, je také zásluhou a velkou ostudou kolegů. Hlavně těch z vládních stran, kteří místo jasných otázek dokázali tuto schůzi zvrhnout do varietního vystoupení,“ kritizoval schůzi lidovecký poslanec Jan Bartošek. Uvedl, že jednání má pokračovat ve středu ráno.

Debata tak byla prozatím ukončena po hodině a půl. ODS si vzala v 17:25 přestávku, aby odsunula další bod programu – volbu do Rady České televize. „Uzavřené jednání PS přineslo jedinou podstatnou informaci – byla odložena volba Rady ČT. Což je první a nejspíš i poslední dobrá zpráva tohoto dne,“ poznamenala Markéta Pekarová Adamová.

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Hamáček označil informace reportéra deníku Seznam Zprávy Janka Kroupy za lži a spekulace. Dodal, že prožívá nejtěžší okamžiky ve svém životě. „Před pár dny v hlavních zprávách v Rusku byla moje citace z Otázek Václava Moravce, kde jsem řekl, že víme, že to Rusové udělali, že oni vědí, že my víme, že to udělali, a jediné, co oni nevědí,  je, co na ně máme. Já jsem byl v Rusku za jestřába, byl jsem tam portrétován skoro jako americký agent a teď po tom článku Janka Kroupy, který nepřináší žádné citace, jsem tam jako velezrádce, kterého soudí vlastní národ,” řekl včera Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]