Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) na sociální síti v pátek večer oznámil, že na ministerstvo přišla žádost podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Překvapením ale pro ministra bylo, že byla podepsaná bývalým premiérem Mirkem Topolánkem. Žádost se týkala informací ohledně investice do provozovatele plynovodů NET4GAS. Akvizice, kterou v září schválila vláda, má zvýšit energetickou bezpečnost České republiky.
„Když nám na ministerstvo průmyslu a obchodu přišla 106ka ohledně investice do firmy NET4GAS podepsaná Mirkem Topolánkem, myslel jsem si nejdříve, že jde o shodu jmen s nějakým protikorupčním aktivistou. Fakt mě nenapadlo, že by člověk, co tady vládl s Dalíkem, využíval právě tento nástroj. Pak jsem ale zjistil, že proti nám den před schvalováním investice do NET4GAS na vládě také zaslal hanopis na Úřad vlády, a že se svými kolegy obepisuje novináře, aby tento krok vlády označil za zlodějinu. Navíc při tom Topolánek zní úplně stejně jako jeho dlouholetý chlebodárce a jeho bulvární média,“ napsal Síkela na sociální síti X.
„Teď se svým teplárenským sdružením tvrdí, že musí zdražit teplo kvůli růstu poplatků za přepravu plynu, a svádí to na vládní investici do NET4GASu. Jen zapomínají zmínit, že má příští rok celková cena plynu klesnout o 25 procent, a že by ERÚ musel poplatky zvýšit nehledě na to, kdo je majitel firmy, protože podle zákona musí chránit bezpečnost dodávek. Bylo by to vlastně celé vtipné, kdyby těch vědomých lží nebylo tolik. Takhle je to spíš k pláči. Nad panem Topolánkem,“ zhodnotil ministr.
Firma NET4GAS provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Vlastní ji napůl konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent. Firmu nyní kupuje státní firma ČEPS z vlastních disponibilních zdrojů, nákup v září schválila vláda.
ČEPS k podepsání smlouvy dřív uvedla, že za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.
Nákup společnosti nyní prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, uvedl v pátek na svém webu. „K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech přepravy a skladování zemního plynu. Rozhodnutí ve věci dosud nebylo vydáno,“ oznámil úřad.
Jedním ze zájemců o firmu NET4GAS byla také firma Daniela Křetínského EPH. Deník Blesk, který patří pod jeho mediální dům CNC, nedávno publikoval několik textů, které státní nákup NET4GAS kritizovaly. Kvůli tomu česká pobočka Mezinárodního tiskového institutu CZ IPI napsala Křetínskému otevřený dopis, kde ho vyzvala, aby jeho média označovala články, ve kterých jsou zainteresovány Křetínského firmy, poznámkou o vlastníkovi těchto médií.
Podobně se k věci vyjádřil i ministr Síkela, který v rozhovoru pro britský deník Financial Times řekl, že se domnívá, že Křetínský využívá svá mediální aktiva ke kritice převzetí provozovatele plynovodů NET4GAS českou vládou. Energetický a průmyslový holding následně podle listu uvedl, že obvinění vznesená Síkelou odmítá a že plně respektuje nezávislou redakční politiku.