Je to tady. EU by podle Vídně měla zastavit vstupní jednání s Ankarou

Eric Drooker

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz dnes v reakci na výsledky tureckého nedělního referenda zopakoval, že Evropská unie by měla zastavit vstupní jednání s Tureckem. Šéf španělské diplomacie Alfonso Dastis apeloval na Ankaru, aby nezapomněla na své závazky vůči Radě Evropy i na to, k čemu se zavázala při vstupních rozhovorech s EU.

Eric Drooker

„Po tureckém referendu se prostě nemůžeme jen tak vrátit k jednání. Měli bychom být upřímní. Měli bychom zastavit jednání o vstupu Turecka do EU a místo toho pracovat na dohodě o sousedství s Tureckem,“ uvedl Kurz na twitteru.

Podobná prohlášení zazněla od Kurze v posledních měsících už několikrát. Již před zahájením vstupních rozhovorů s Tureckem v roce 2005 se Rakousko neúspěšně snažilo prosadit do mandátu EU pro jednání formulaci, že rozhovory místo členstvím mohou skončit privilegovaným partnerstvím.

Na výsledky tureckého referenda o změnách ústavy, v němž těsně vyhráli zastánci posílení pravomocí prezidenta, reagoval dnes i španělský ministr zahraničí Dastis. Mimo jiné vyzval tureckou vládu, aby prováděla reformy v „co největším možném konsensu“ všech politických stran. Apeloval také na Turecko, aby přitom nezapomínalo na závazky, které má v Radě Evropy a které vyplývají z jednání o vstupu do EU.

„Je zvláštní vidět, jak demokracie zmenšuje demokracii,“ komentoval na twitteru turecké referendum dánský premiér Lars Lokke Rasmussen. „Většina má právo rozhodnout, ale byl bych opatrný, pokud jde o novou tureckou ústavu,“ dodal Rasmussen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]