Je to tady. Velká Británie okamžitě dodá Ukrajině tanky Challenger, píše britský tisk

Britský tank Challenger 2 (Graeme Main/MOD, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Britský tank Challenger 2 | FOTO: Graeme Main/MOD, wikimedia commons / CC BY 4.0

Britský premiér Rishi Sunak schválil plán vyslání dvanácti moderních tanků Challenger 2 na Ukrajinu. První čtyři stroje by měly být převezeny okamžitě, zbylých osm během několika dalších dní. Píše to deník The Sun.

Jak uvádí deník, podle zdroje z Downing Street bude britský premiér Rishi Sunak informovat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o plánu přesunu tanků s tím, že „chce, aby naše činy mluvily hlasitěji než slova“.

Tank Leopard 2A7 v barvách dánské armády. (Johnbp2, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

„Premiér dal jasně najevo, že Spojené království musí stát za svým závazkem vůči Ukrajině, a to zahrnuje poskytnutí kritického obranného vybavení a změnu rovnováhy sil na bojišti,“ uvedl zdroj, který chce zůstat v anonymitě.

Podle zjištěných informací tak na Ukrajinu zamíří takřka okamžitě čtveřice Challengerů, které bude krátce nato následovat zbylých osm strojů.

Sunak podle informací The Sun tento týden jednal s představiteli obrany a bezpečnosti a řekl jim, že dodání tanků na Ukrajinu by mělo být operační prioritou. Podle zpráv britská vláda oficiálně oznámí rozhodnutí převést bitevní tanky Challenger 2 na Ukrajinu v pondělí.

Relativně malý počet tanků z britských zásob sice radikálně situaci na bojišti nezmění, ale bude to první krok, kdy na Ukrajinu zamíří moderní těžké zbraně ze Západu. Kyjev tak doufá, že to připraví cestu pro pozitivní německé rozhodnutí, na němž závisejí dodávky tanků Leopard 2 z Polska, Finska a dalších zemí.

Podle agentury Bloomberg může německá spolková vláda příští týden oznámit rozhodnutí o dodávkách západních tanků Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články